بازار مسکن

اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک ۱۴۰۰

هر شخص حقیقی و یا حقوقی که ملکی را در قالب قرارداد اجاره به دیگران واگذار کرده باشد، مشمول پررداخت مالیات بر درامد اجاره املاک است. البته در قانون معافیتهایی برای مالکان پیش بینی شده است اما شرط استفاده از این معافیتها، ارسال اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک در مهلت مقرر قانونی است.

پس اگر به عنوان شخص حقیقی یا حقوقی مالک ملکی هستید، حتی اگر مالک بخشی از ملک هستید (مثلا مالک ۱ دانگ از ۶ دانگ)، شما مکلف به تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک هستید.

مهلت و نحوه ارسال اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک

اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک باید هرساله توسط مالکان تهیه و به دولت ارسال شود. تهیه این اظهارنامه از طریق نرم افزار موجود یا به طور مستقیم از طریق سامانه امور مالیاتی انجام شده و به صورت الکترونیک ارسال می شود.

مستقل از اینکه تاریخ اجاره نامه بین مالک (موجر) و مستاجر از چه زمانی شروع و به چه زمانی ختم شود، اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک باید برای هر سال شمسی تکمیل گردد. مثلا اگر ملک شما در فروردین و اردیبهشت خالی بوده و از تاریخ اول خرداد به صورت یک ساله اجاره داده شده است، شما در اظهارنامه خود فقط برای ۱۰ ماه (یکم اردیبهشت تا بیست و نهم اسفند) اظهارنامه را تکمیل کنید و دو ماه باقی مانده در اظهارنامه سال بعد وارد می شود.

مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک برای هر سال شمسی تا پایان تیرماه سال شمسی بعد است. این مهلت با توجه به شرایط همه گیری کرونا امسال به صورت استثنا امسال تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ است.

معافیتهای اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک

قانونگذار معافیتهای مالیاتی متعددی را برای مالکان درنظر گرفته است. اما شرط استفاده از این معافیتها، تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک است.

یعنی اگر مالک (موجر) مشمول یکی از بندهای معافیت مالیاتی باشد، اما اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک را تکمیل نکرده باشد، در صورت شناسایی ایشان و ملک مورد اجاره، مشول پرداخت مالیات و جریمه آن به شرحی که کارشناس امور مالیاتی تشخیص دهد خواهد شد.

معافیتهای ارسال اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک به شرح زیر است.

 • درصورتی که مالک، ملک خود را در اختیار افراد تحت تکفل خود قرار داده باشد، نیازی به تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک نیست. افراد تحت تکفل شامل اجداد، والدین، فرزندان و افراد دیگری که به صورت قانونی تحت تکفل فرد هستند، می شود.
 • درصورتی که اجاره ملک ماهانه کمتر از مبلغ ۳۰ هزار ریال باشد، موجر از تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک معاف است.

معافیتهای مالیات بر درامد اجاره املاک

معافیتهای مالیات بر درامد اجاره املاک به شرح زیر است.

 • املاک و مستغلاتی که زیربنای آنها کمتر از ۱۵۰ متر مربع بوده و در تهران واقع شده اند و یا کمتر از ۲۰۰ متر مربع بوده و در دیگر شهرها واقع شده اند، از پرداخت مالیات بر درامد اجاره املاک معاف هستند.
 • املاک و مستغلات اجاره ای که اجاره بهای ماهانه آنها کمتر از ۵ هزار ریال باشد، از پرداخت مالیات بر درامد اجاره املاک معاف هستند.
 • اگر مالک ملک دارای فرزند معلول یا عقب مانده باشد که قادر به کار کردن و کسب درامد نباشد، مالک از پرداخت مالیات بر درامد اجاره املاک معاف است.
 • اگر فرد هیچ درامد دیگری به جز درامد حاصل اجاره ملک حود نداشته باشد، به شرطی که ملک خود را به صورت نامتعارف اجاره نداده باشد، از پرداخت مالیات بر درامد اجاره املاک معاف است.

نکات مهم درخصوص اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک

 • اگر موجر هستید، هرچند ملک شما بسیار کوچک باشد یا سهم بسیار کمی در مالکیت آن ملک داشته باشید، باید نسبت به تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک اقدام کنید.
 • اگر ملک شما در شهر تهران بالای ۱۵۰ متر مربع مساحت داشته باشد، مشمول مالیات است و اگر زیر ۱۵۰ متر مربع مساحت داشته باشد، مشمول مالیات نیست. دقت شود که مالک مشول پرداخت مالیات نیست ولی همچنان مشمول تکمیل و ارسال اظهارنامه می باشد.
 • در صورت اجاره مستحدثات، مالک مشمول اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک می شود. مثلا اگر فردی حیاط منزل خود را به عنوان پارکینگ یا انباری اجاره داده باشد، یا پشت بام خود را جهت نصب آنتن اجاره داده باشد، مشمول اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک می شود.
 • کلیه املاک مستقل از نوع کاربری آنها (مسکونی، اداری یا …) مشمول اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک هستند.
 • اگر فردی ملک خود را اجاره داده باشد و خودش ملک دیگری را اجاره کرده باشد، مشمول اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک می شود. اما در محاسبه میزان مالیات پرداختی، اجاره دریافتی و اجاره پرداختی در نظر گرفته خواهند شد.
 • کلیه املاک مستقل از وضعیت سندی آنها (سند رسمی، دفترچه ای، قولنامه ای یا … ) مشمول اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک هستند.
 • اگر فردی با در نظر گرفتن سهمش از مالکیت ملکی، مالک کمتر از ۱۵۰ متر مربع باشد، مشمول اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک است ولی مشمول معافیت پرداخت مالیات بر درامد اجاره املاک است. مثلا اگر فردی مالک ۱ دانگ از ملکی به مساحت ۶۰۰ متر مربع در تهران باشد، باید حتما اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک را تکمیل و ارسال کند اما مالیاتی به وی تعلق نمی گیرد.
 • مستقل از کاربری مد نظر مستاجر، ملک مورد اجاره مشمول اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک می شود. مثلا اینکه مورد اجاره به منظور دفتر خیریه یا مدرسه یا هر کاربری دیگری استفاده شود، مشمول هیچ معافیتی در اظهارنامه مالیات بر درامد اجاره املاک و در مالیات بر درامد اجاره املاک نمی شود.

سحن آخر

با الکترونیکی شدن ارائه اظهار نامه مالیاتی، مودیان این نوع مالیات باید تا پایان شهریور ۱۴۰۰ با مراجعه به سامانه tax.gov.ir پس از ثبت‌نام در سامانه ثبت‌نام الکترونیکی نرم‌افزار مذکور را دانلود و با تکمیل اظهارنامه آن را ارسال کنند.

نوشته های مشابه

۳ دیدگاه

 1. جناب استاد حبیب الهی عزیز، سلام و ادب خدمت شما، آیا مقدور است که برای مشاوره مالیاتی در این زمینه  (اجاره املاک) برای یک شرکت نیمه دولتی در خدمت شما باشیم، یا اینکه مرحمت کنید و شخص یا موسسه ای را در این زمینه به ما معرفی فرمایید، با کمال احترام

  1. با توجه به نجربه ای که در زمینه ارسال اظهارنامه دارم اگر در موعد مقرر ارسال نشود، اداره مالیات برای شما حکم تخلف صادر میکند و مالیاتی برابر با موردی مشابه با شما که اظهارنامه ارسال کرده است به علاوه جریمه عدم ارسال اظهار نامه در نظر میگیرد که مینوانید آن را تایید کرده و پرداخت کنید و یا اعتراض خود را در نامه ای به مقدار مالیات درنظر گرفته شده به مامور مالیاتی پرونده خود اعلام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا