افزایش ساخت و ساز در نیمه جنوبی تهران و حاشیه نسبت به دیگر نقاط تهران

  1. خانه
  2. chevron_left
  3. بازار مسکن
  4. chevron_left
  5. افزایش ساخت و ساز در نیمه جنوبی تهران و حاشیه نسبت به دیگر نقاط تهران
قیمت پایین مسکن در حاشیه شهر تهران و یمه جنوبی آن و رکود کمتر در این بخش ها

افزایش ساخت و ساز در نیمه جنوبی تهران و حاشیه نسبت به دیگر نقاط تهران

با بازگشت تحریم‌های اقتصادی و در پی آن افزایش نرخ دلار، طلا و مسکن بازار مسکن و ساخت و ساز در ایران به ویژه در تهران با رکود بی سابقه مواجه شد. در آبان ماه سال ۹۸ نیز با افزایش قیمت بنزین نیز قیمت مسکن مانند تمامی اقلام مصرفی دیگر با افزایش مواجه شد که به دلیل بالا رفتن هزینه حمل و نقل بود. این شرایط بازار مسکن و به تبع آن در ساخت و ساز را بیشتر از پیش در رکود فرو برد. در این بین برخی مناطق شهر تهران و حاشیه آن رکود کمتری را تجربه کردند که در ادامه به علل آن پرداخته شده است، با اکوساختمان وب سایت تخصصی در زمینه تحلیل بازار مسکن و مصالح ساختمانی همراه باشید.

در چه مناطقی از شهر تهران ساخت و ساز با رکود کمتری مواجه بوده است؟

به طور کلی شهر تهران به دو نیمه شمالی و جنوبی قابل تقسیم است. در نیمه شمالی که تا پیش از رکود بازار مسکن بیشترین رشد ساخت و ساز را به دلیل سود بیشتر به خود اختصاص داده بود حالا در مقابل نیمه جنوبی که به دلیل سود کمتر و فرسوده بودن بافت آن با اقبال شرکت‌های فعال در زمینه ساخت و ساز روبرو نبوده، اکنون در زمان رکود از نیمه شمالی پیشی گرفته است.

علاوه بر نیمه جنوبی شهر تهران، شهرها و شهرک‌های حاشیه شهر تهران مانند اسلام‌شهر، اندیشه، رباط کریم، پرند، پاکدشت، شهریار، پردیس نیز رکود کمتری نسبت به نیمه شمالی شهر تهران را تجربه کردند و در برخی شهرها مانند اندیشه این رکود بسیار کمتر از دیگر شهرها بوده است. رکود کمتر در شهرهای حاشیه تهران و نیمه جنوبی شهر تهران دلایل زیادی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

قیمت پایین‌تر زمین

به دلیل فرسوده بودن بافت منطقه‌های جنوبی تهران و کمبود امکانات شهری در این مناطق، قیمت زمین در آن‌ها بسیار پایین‌تر از مناطق بالا شهر است. مناطق حاشیه‌ای تهران نیز به دلیل دور بودن از شهر تهران و امکانات رفاهی و … قیمت زمین در آن‌ها بسیار پایین‌تر از مناطق شمالی تهران است. با توجه به این که در گذشته قیمت مسکن در این مناطق بسیار پایین بوده است و ساخت و ساز در این مناطق به صرفه نبوده، حالا با افزایش قیمت و کاهش قدرت خرید مسکن در شهر تهران، ساخت و ساز در این مناطق به صرفه است؛ بنابراین رکود کمتری در این مناطق نسب به نقاط شمالی شهر مشاهده شده است.

مهاجرت بسیاری از مردم به حاشیه‌ها و مناطق ارزان‌تر

بسیاری از مردم از پس هزینه اجاره مسکن در مناطقی که قبل از رکود حضور داشتند، بر نمی‌آیند و برای اجاره مسکن به مناطق پایین‌تر و یا شهرهای حاشیه‌ای مهاجرت کرده‌اند. برخی از افراد نیز درصدد یافتن ملک برای خرید بودند که با افزایش قیمت‌ها روبرو شدند و به ناچار برای خرید مسکن به مناطق ارزان‌تر و حاشیه‌ها رانده شدند. حالا با افزایش حجم درخواست خرید و اجاره خانه در این مناطق، گروه‌های فعال در حوزه ساخت و ساز که بازار پررونق‌تری را در این مناطق مشاهده کرده‌اند، در پی خرید زمین و ساخت و سازهایی در این مناطق هستند. همین امر باعث کاهش عمق رکود بازار مسکن در این بخش‌ها شود.

همخوانی قیمت مسکن در این مناطق با وام مسکن

در نیمه جنوبی شهر تهران و شهرهای حاشیه تهران، قیمت مسکن به مراتب پایین‌تر از نیمه شمالی است و خانواده‌ها توان خرید مسکن در این مناطق را با بهره گیری از تسهیلات بانک‌ها دارند. از این رو خریدار مسکن در این مناطق نسبت به نیمه شمالی شهر تهران بسیار بیشتر است و فعالین در حوزه ساخت و ساز را به سوی خود می‌کشاند. رکود کمتر بازار مسکن در این نقاط به دلیل همخوانی بیشتر تسهیلات مسکن نسبت به قیمت مسکن و به تبع آن خریدار مسکن بیشتر است.

مسکن ساده و غیر لوکس

همان‌طور که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره شد، به دلیل کمبود امکانات رفاهی و شهری در نیمه جنوبی شهر تهران نسبت به نیمه شمالی آن و دور بودن و کمبود امکانات شهری در شهرهای حاشیه شهر تهران، در این مناطق قیمت مسکن به مراتب پایین‌تر از نیمه شمالی شهر تهران است. از این رو نیاز به سرمایه اولیه کمتری برای ساخت و ساز دارد. از طرف دیگر از آنجایی که افراد در این مناطق تنها به دنبال یک سرپناه مناسب و درخور هستند و به دکوراسیون داخلی و امکاناتی نظیر باربیکیو، روف گاردن، جاروبرقی مرکزی و … توجه چندانی ندارد، بنابراین هزینه ساخت مسکن در این مناطق بسیار پایین‌تر از مناطق شمالی شهر تهران خواهد بود که در کنار آن سود کمتری نیز عاید فعالین ساخت و ساز می‌شود. به هر حال سود کمتر بهتر از هیچ سودی است.

سخن آخر

به طور کلی با بازگشت تحریم‌های اقتصادی، افزایش قیمت بنزین و مصالح ساختمانی در چند مرحله، افزایش قیمت در مسکن رخ داد و بازار مسکن را به رکودی تاریخی برد تا جایی که ارائه تسهیلات بیشتر نیز جوابگوی تأمین قدرت خرید مردم برای تهیه مسکن نبود. به نظر می‌رسد با ادامه تحریم‌های اقتصادی و تورم بازار مسکن همچنان در رکود باقی بماند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست