بازار مسکن

قیمت مسکن در سال ۹۹ روی سرسره کاهش

قیمت مسکن در سال ۹۹ از سوالات پرتکرار سرمایه گذاران، خریدران و فروشندگان عمده مسکن است. آیا قیمت مسکن در سال آینده با کاهش روبرو می‌شود یا مانند دو سال گذشته با روند افزایشی مواجه می‌شود. در این مقاله به این موضوع مهم که ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است، می‌پردازیم. در ادامه با اکوساختمان همراه باشید.

آیا در سال ۹۹ قیمت مسکن کاهش می‌یابد؟

 به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک، در سال آینده یعنی سال ۹۹ قیمت مسکن نه تنها افزایش نمی‌یابد بلکه با کاهش نیز مواجه خواهد شد. وی با اشاره به طرح ملی مسکن و ارائه بیش از ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا دو سال آینده به متقاضیان مسکن گفت: این طرح شاید نتواند توقع بسیاری از واجدین شرایط و متقاضیان را در خانه‌دار شدن برآورده کند ولی می‌تواند خرید مسکن را تا دو سال آینده توسط خریداران واقعی به تعویق بیندازد.

با توجه به اینکه در طی دو سال آینده بازار مسکن به اشباع رسیده است و تحمل افزایش قیمت را ندارد و با توجه به روند چند دهه اخیر در بازار مسکن، زمان رشد قیمت به پایان سیده و نوبت رکود است. از طرفی هم اعلام طرح ملی مسکن از سوی دولت و عدم افزایش اعتبارات بانکی همگام با افزایش نرخ مسکن، خریداران واقعی توان خرید مسکن با همین نرخ را هم ندارند و به نظر نمی‌رسد که افزایش قیمت رخ دهد و کاهش قیمت با درصد احتمال بیشتری روبرو است.

قیمت مسکن در سال 1399

قیمت مسکن در سال ۹۹ با چه تغییراتی روبرو است؟

به طور کلی وضعیت قیمت مسکن در سال ۹۹ از دو سناریو  خارج نیست. یک سناریو که احتمال آن طبق نظر کارشناسان ۸۰ درصد اعلام شده است، کاهش قیمت است. سناریوی دیگر که درصد احتمال رخداد آن ۲۰ درصد است، افزایش قیمت است.

بازار مسکن و بسیاری از بازارهای ایران به دلایل نامعلوم به دو بازه زمانی پیش از تحویل سال و پس از تحویل سال تقسیم می‌شود. این بازه زمانی همیشه با گذشت زمان با افزایش قیمت و جهش نرخ همراه بوده است. ولی با توجه به افزایش قیمت ۷۰ درصدی مسکن در دو سال گذشته، طبیعی است که قیمت در سال ۹۹ سنت شکنی کند و  با کاهش مواجه شود.

قیمت مسکن در سال 1399

توصیه‌ای برای سرمایه گذاران، خریدارن و صاحبان خانه در سال ۹۹

با توجه به افزایش قیمت مسکن در دو سال گذشته، در سال ۹۹ به نظر نمی‌رسد که افزایش قیمت در نرخ مسکن وجود داشته باشد. از این رو سرمایه گذاران فعال در حوزه مسکن زمانی به اصطلاح دست بالا را دارند که پول نقد داشته باشند. لذا سرمایه گذاران و صاحبان مسکن بهتر است با ایجاد شرایط ویژه مانند پیش فروش واحدها و یا اقساطی کردن آن می‌توانند پول نقد به دست بیاورند و در سال آینده به سرمایه گذاری در بازار مسکن یا دیگر بازارها اقدام کنند.

اما توصیه‌ای برای خریداران واقعی، با توجه به نظر کارشناسان و افزایش بی سابقه مسکن در دو سال گذشته داریم، این است که خریداران بهتر است برای خرید مسکن تا سال ۹۹ صبر کنند و با قیمت و شرایط بهتری اقدام به خرید کنند.

قیمت اجاره مسکن در زمان رکود مسکن چگونه است؟

یکی از اشتباهات رایج در بازار مسکن این است که اجاره مسکن حتی در کوتاه مدت، تابع قیمت مسکن به حساب می‌آید. در صورتی که رابطه اجاره و قیمت مسکن در بلندمدت برقرار است در صورتی که در کوتاه مدت شاهد نوسان در ارتباط آن‌ها هستیم. اگر نگاهی به بازار مسکن داشته باشیم خواهیم دید که طی سال‌های ۹۲ تا ۹۵  با وجود ثبات نسبی در قیمت مسکن، اجاره مسکن افزایش یافت. این در حالی بود که طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ رشد قیمت مسکن از نرخ رشد اجاره مسکن پیشی گرفت.

یکی از شاخص‌های مهم در اقتصاد مسکن، نسبت قیمت به اجاره سالانه مسکن (P/R) است که رابطه‌ای بلند مدت بوده و روند تکرار شونده آن در بازار مسکن کشور طی سه دهه گذشته، قابل ردیابی است؛ به‌گونه‌ای که به موازات افزایش در یکی از اجزا کسر یعنی قیمت مسکن (P) یا قیمت اجاره مسکن (R) ، انتظار می‌رود جزء دیگر نیز افزایش یابد تا نسبت یاد شده به تعادل برسد. مطابق اطلاعات ثبت شده از نرخ‌های بازار مسکن، نسبت P/R از سال ۱۳۷۰ تا کنون، در دامنه نسبتاً معینی نوسان داشته است؛ به گونه‌‏ای که این نسبت، در زمان رونق بازار مسکن، افزایشی و در دوره رکود، کاهشی بوده است.

 بر این اساس می‌توان نتیجه‌گیری کرد که با توجه به این‌که طی سال‌های اخیر، رشد مخرج کسر که در بالا به آن اشاره شد (اجاره) کمتر از صورت آن (قیمت مسکن) بوده است انتظار می رود ۲ تا ۳ سالی، اجاره مسکن بیشتر از قیمت مسکن رشد کند. در واقع رشد بیشتر اجاره نسبت به قیمت مسکن در سال ۹۹ دارای منطق اقتصادی است.

از طرفی هم خریدارن واقعی مسکن در طی دو سال اخیر قادر به خرید مسکن نبوده‌اند و به طبع در سال ۹۹ و یا تا زمانی که قیمت‌ها به نرخی برسد که توانایی خرید آن‌ها افزایش یابد نیز قادر به خرید خانه نخواهند بود و به اجاره مسکن روی می‌آورند. این امر خود نیز زمینه ساز رشد نرخ اجاره مسکن تا زمان رکود بازار مسکن خواهد بود.

قیمت مسکن در سال 1399

سخن آخر

قیمت مسکن با توجه به نظر کارشناسان و فعالان حوزه مسکن در سال ۹۹ نه تنها افزایش نخواهد یافت بلکه با کاهش نیز مواجه خواهد شد که به دلیل رکود بازار و عدم توانایی خریدران واقعی برای خرید است. با وابستگی قیمت مسکن به نرخ ارز و سکه، اگر در سال ۹۹ کاهشی در این دو نرخ ایجاد شود، به طبع باعث کاهش قیمت مسکن علاوه بر کاهش‌های مربوط به رکود بازار خواهد شد.

متاسفانه طی چند سال اخیر  تصویب و اجرای این قوانین در مسیر بین مجلس و دولت پاسکاری می شود؛‌ وزیر مسکن حالا بعد از چندماه سکوت می‌گوید «مسکن نخرید ارزان می‌شود.» اما آیا با انفعال دولت، مسکن ارزان خواهد شد؟؛ دولت بازار مسکن را رها کرده است؛ رکود سنگین وبی سابقه در طول نیم قرن گذشته در حوزه مسکن؛ بازار مسکن در رکود فرو رفته‌است و این رکود باعث کاهش قیمت خواهد شد.

نوشته های مشابه

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

دکمه بازگشت به بالا