بازار مسکن

قیمت مسکن در نیمه دوم سال ۹۸ + تحلیل بازار مسکن در سال ۹۸

بازار مسکن و ساخت و ساز در ایران مانند بسیاری از کشورهای دنیا همه سال سودآوری زیادی را برای سرمایه گذاران به همراه دارد و همچنان سرمایه داران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. در ادامه به بررسی روند تحولات بازار مسکن و نوسانات قیمت آن می‌پردازیم و در این راه از دیدگاه خریداران، سرمایه گذاران و فروشندگان نیز اظهار نظر می‌کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

چرا در بازار مسکن ایران نوسان قیمت ها زیاد اتفاق می‌افتد؟

در ایران دسترسی به مواد اولیه برای ساخت مسکن به سادگی امکان پذیر است. این امر به دلیل کثرت معادن و کارخانه‌های فرآوری مصالح ساختمانی  و … است که تقریبا در هر شهر کوچک بزرگی دیده می‌شود. علاوه بر این برخلاف سایر صنایع، بخش خصوصی سهم عمده این بازار را در دست دارد. از آنجایی که عرضه و تقاضا است که نرخ مسکن را تعیین می‌کند پس دولت یا نهادهای حکومتی نمی‌توانند در نرخ دهی آنچنان که باید دخالت داشته باشند و آن را کنترل کنند.

از طرفی هم به تازگی بسیاری نرخ مسکن را با نرخ سکه و ارز مقایسه می‌کنند و ارزش ملک را با نرخ ارز و سکه می‌سنجند که این امر نیز با توجه به عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی همیشه در نوسان است و با انحصاری و بسته بودن بازار ارز در ایران این نوسانات شدت بیشتری دارند که در نهایت شدت آن‌ها به بازار مسکن هم می‌رسد.

عوامل نوسانات قیمت مسکن کدام‌اند؟

بازار مسکن یک سوی موتور محرکه اقتصاد ایران است و به تنهایی ۸ درصد تولید ناخالص ملی را پوشش می‌دهد که ۳۰ در صد اشتغال هم در ایران به صورت مستقیم و غیر مستقیم به صنعت ساخت و ساز مرتبط است. این صنعت گسترده سالیان است که همواره با نوسانات زیادی مواجه بوده است که عاملان آن بسیارند ولی در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

نیاز به مسکن

با اعلام وزارت راه و شهر سازی کشور، کشوری مانند ایران با این نرخ رشد جمعیت سالانه به ساخت بیش از یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد که این نیاز تاکنون و در سال‌های اخیر به صورت ۳۰ تا ۴۰ درصدی برطرف شده است. پس با وجود تقاضا و عدم عرضه مناسب و به موقع، بالا رفتن قیمت‌ها امری طبیعی تلقی می‌شود.

وارد شدن دولت به بازار

در سال‌های اخیر با اجرایی شدن طرح‌هایی مانند مسکن مهر و در چند ماه اخیر نیز با زمزمه‌های طرح مسکن ملی، دولت تلاش‌هایی برای ورود به این بازار پر سود کرده است. پیش بینی دولت برای ورود به این بازار، برای کم کردن هزینه مسکن از دوش دهک‌های پایین جامعه بوده است که در طرح مسکن مهر این امر محقق نشد و قیمت مسکن با اجرایی شدن آن کاهش مواجه نشد و بعید نیست که ثمره طرح ملی مسکن نیز مانند مسکن مهر باشد.

مصوبه‌های مجلس و سیاست‌های خارجی

در چند سال اخیر با تغییر در برنامه‌های سیاست‌های خارجه و مصوبه‌هایی که در مجلس در رابطه با مسکن، تسهیلات مسکن و … مطرح می‌شود، قیمت مسکن هم با تغییراتی مواجه می‌شود که با پیش بینی این تغییرات می‌توان روند رو به بالا یا پایین قیمت مسکن را پیش بینی کرد.

نرخ ارز

همانطور که پیشتر هم به آن اشاره شد. بسیاری قیمت مسکن را با نرخ ارز می‌سنجند و آن را همسان با سکه و ارز قرار می‌دهند. از آنجایی هم که نوسانات در نرخ ارز با توجه به اتفاقات بین المللی زیاد بوده است بنابراین قیمت مسکن نیز با افزایش یا کاهش مواجه می‌شود.

وضعیت مسکن در نیمه دوم سال ۹۸ نسبت به نیمه اول آن چگونه است؟

در سال ۹۷ با اجرای تحریم‌ها و به طبع بالا رفتن نرخ ارز، قیمت مسکن با رشد سه برابری روبرو شد که این رشد در نیمه اول سال بود. دو عامل تحریم و فصل خرید و فروش خانه که در اواسط نیمه اول سال است باعث این رشد سه برابری بودند. اما با وجود رشد سه برابری قیمت مسکن، خرید و فروش نسبت به مشابه سال ۹۶ با ۲۵ درصد کاهش مواجه شد که با ورود به نیمه دوم سال ۶۴ درصد رسید.

در نیمه اول سال ۹۸ هم طبق نظر بسیاری از کارشناسان مسکن، خرید و فروش واحدهای با متراژ بالاتر از ۱۵۰ متر با ۲۵ درصد کاهش و واحد کمتر از این متراژ با ۵ درصد کاهش روبرو بود که به نظر می‌رسد در نیمه دوم سال ۹۸ و با گذشتن از فصل خرید و فروش یعنی اواسط نیمه اول سال، بازار مسکن با روند کاهش روبرو باشد و یا ثبات در قیمت ها اتفاق بیفتد. اگر افزایش هم در قیمت مسکن وجود داشته باشد باید پایین‌تر از تورم قیمت کالاهای اساسی باشد.

الگوی افزایش قیمت در بازار مسکن چگونه است؟

با بررسی‌های که در زمینه قیمت مسکن در سالیان اخیر صورت گرفته است. نوسانات قیمت مسکن به یک دوره ثبات و رکود چند ساله و در ادامه آن به یک دوره یک ساله رشد قیمت خلاصه می‌شود. این دوره ها معمولا به صورت پنج سال ثبات و رکود و سپس یک سال افزایش نرخ و رشد است که به نظر می‌رسد با افزایش قیمت مسکن در سال ۹۷ و رشد سه برابری آن، سال ۹۸ سال ثبات، رکود قیمت مسکن باشد که خرید و فروش در آن بسیار پایین خواهد بود.

علاوه بر این نگرشی در ذهن عموم مردم وجود دارد که نوسانات را به رویدادهای مهم در سال نسبت می‌دهند. برای مثال قیمت مسکن را پیش از نوروز و پس از آن یا پیش ا انتخابات یا پس از آن، متفاوت می‌پندارند که از آنجایی که پس از نوروز افزایشی در درآمد کارمندان دولت به وجود می‌آید و این افراد جامعه گستردها ی از خریداران مسکن را تشکیل می‌دهند پس به طبع افزایش تقاضای مسکن پس از افزایش درآمد آن‌ها، میتواند عاملی بر افزایش قیمت مسکن باشد.

قیمت مسکن در سال ۹۸ از دید کاربران اینترنت

در یک نظر سنجی در یک کانال تلگرامی که ۳ هزار نفر شرکت کننده داشت، ۴۱ درصد شرکت کنندگان انتظار ثبات قیمت‌ها، ۱۵ درصد هم توقع افزایش قیمت را داشته‌اند و ۳۵ درصد باقیمانده هم منتظر کاهش قیمت‌ها بوده‌اند. متاسفانه هیچ نظر سنجی دیگری در رابطه با قیمت مسکن در بین عموم مردم وجود ندارد که بتوان به آمار آن تکیه کرد.

سخن آخر

به طور کلی با کاهش قدرت خرید مردم به دلیل افزایش قیمت کالاهای اساسی، افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن، عدم افزایش مبلغ تسهیلات بانکی، ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در دستور کار وزارت مسکن و شهرسازی و بسیاری از عوامل دیگر به نظر می‌رسد که در نیمه دوم سال ۹۸ بازار مسکن با ثبات باشد و افزایش نرخ مسکن وجود نداشته باشد و افزایشی کمتر از تورم کالاهای اساسی باشد.

نوشته های مشابه

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

دکمه بازگشت به بالا