بازار مسکن

کاهش قیمت مسکن در تهران، دلایل عمده آن چیست؟

با رشد بیش از دو برابری قیمت مسکن در ۹۷ در تهران، بازار مسکن تا آبان ۹۸ کاهش بیش از ۲۰ درصدی را تجربه کرده است که در نوع خود در ده اخیر بی سابقه است. در این مقاله اشاره ای بر عوامل کاهش قیمت مسکن در تهران و ادامه روند آن در نیمه دوم سال ۹۸ داریم. با ما در اکو ساختمان همراه باشید.

بررسی آمارهای بانک مرکزی از قیمت مسکن چه می‌گوید؟

به گزارش وب سایت دنیای اقتصاد، طبق آمارهای بانک مرکزی، کاهش قیمت در گرانترین منطقه تهران تا ۲۱ درصد و در مواردی تا بیش از ۳۰ درصد بوده است. منطقه یک تهران گرانترین منطقه از نظر نرخ مسکن محسوب میشود که از تیر ماه تا آبان ماه کاهش قیمت بالای ۶ میلیون به ازای هر متر مربع را تجربه کرده است.

کاهش قیمت در منطقه ۱۸ که ارزانترین منطقه تهران به حساب میآید نیز دیده شده است ولی میزان آن به نسبت به منطقه یک کمتر بوده است. این کاهش قیمت در بالاترین میزان خود در برخی نقاط به ۱۰ درصد رسیده است. طبق نظر فعالان بازار مسکن با توجه به وقایع اخیر و افزایش قیمت بنزین کاهش قیمت در مسکن همچنان دیده خواهد شد.

چرا کاهش قیمت مسکن در تهران اتفاق افتاده است؟

در سال ۹۷ با افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت مسکن هم با شیب زیادی رو به افزایش گذاشت. افزایش قیمت مسکن همیشه با نرخی ثابت و کمی کمتر از تورم در طی سالیان ادامه داشت و مردم یا بهتر است بگوییم خریداران فرصت این را پیدا می کردند تا پس انداز خود را به نرخ تورم برسانند ولی وقتی قیمت مسکن به یکباره با رنخ زیادی افزایش یافت، بسیاری که قصد خرید یا اجاره خانه داشتند از بازار جا ماندند و مجبور شدند سرمایه خود را ذخیره کنند، در بازار دیگری سرمایه گذاری کنند و یا به خرید خانه ارزان تر بسنده کنند.

درنتیجه افزایش قیمت ارز نقدینگی کاهش پیدا کرد یا در واقع ارزش خود را از دست داد و خریداران دیگر توانایی خرید خانه در محله های لوکس را نداشتند و به محله های پایین تر مهاجرت کردند و کسانی که قدرت خرید یا اجاره مسکن در تهران را نداشتند، به شهرهای حاشیه تهران مانند اندیشه، پردیس، پرند، اسلام شهر و رباط کریم مهاجرت کردند. به همین دلیل است که قیمت مسکن در مناطق لوکس تهران نسبت به محله های متوسط، کاهش بیشتری را به خود دیده است.

آیا کاهش قیمت مسکن در تهران همچنان ادامه پیدا می کند؟

اگر چرخی در اپلیکیشن های نیازمندی ها مانند دیوار و شیپور بزنید، با جملاتی مانند تخفیف پای معامله، پورسانت کم، به قیمت رسیده و … روبرو میشوید. این عبارات و جملات حاکی از رکود گسترده در بازار مسکن تهران و برخی شهر های بزرگ است که آن را می توان از پیشنهادهای ویژه ای که برای فروش مسکن از طرف مالکان به خریداران داده میشود، دریافت.

کاهش قیمت مسکن در تهران به دلیل کاهش تقاضا رخ داده است و کاهش تقاضا هم به دلیل عدم نقدینگی کافی در بازار است. خریداران واقعی مسکن، با تسهیلات بانکی و پس انداز کردن اقدام به خرید مسکن می کنند که در حال حاضر جمع هر دوی این موارد به خرید خانه مورد نظر افراد نمیرسد بنابراین بسیاری از خرید پشیمان شده اند و منتظر پایین آمدن قیمت ها هستند. به نظر می رسد کاهش قیمت مسکن تا نزدیک نرخ پیش از گرانی سال ۹۷ ادامه پیدا خواهد کرد یا حداقل تا جایی که خریداران قدرت خرید آن را داشته باشند.

از طرفی هم وعده های بانک مسکن مبنی بر افزایش نرخ وام های مسکن تا شهریور و آذر سال ۹۸ محقق نشده است و این امر نیز خود دلیلی بر کاهش قیمت مسکن در تهران است، زیرا خریداران نمی توانند بدون افزایش میزان وام مسکن اقدام به خرید کنند و بودجه لازم را در اختیار ندارند.

کاهش قیمت مسکن در تهران

طرح مسکن ملی چه تاثیری بر بازار مسکن تهران دارد

طرح مسکن ملی در پنج سال گذشته آمد و رفت هایی در مجلس شورای اسلامی داشته است ولی هیچگاه موفق به جلب نظر وزیر مسکن، راه و شهرسازی را نشده است. با افزایش ناگهانی قیمت ارز و به دنبال آن افزایش قیمت مسکن در سال ۹۷، دولت به فکر اجرای این طرح است تا بتواند کمی از رکود به وجود آمده در بازار مسکن را بکاهد. اگر طرح مسکن ملی مانند طرح مسکن مهر اجرا شود و در تخصیص آن رانت و پیشروی لاکپشتی به وجود بیاید نه تنها با کاهش قیمت مسکن رکود این بازار را حل نخواهد کرد بلکه می تواند عاملی بر رکود بیشتر باشد.

طرح مسکن ملی اگر مانند مسکن مهر در حاشیه شهر تهران شروع به کار کند، نه تنها از رکود بازار نمی کاهد بلکه با بردن جمعیت به حاشیه این کلانشهر، رکود بیشتر در نتیجه پایین آمدن تقاضا در شهر تهران را حاصل میکند. در ثانی با افزایش سفرهای بین شهری مصرف سوخت را افزایش میدهد و آلودگی هوا را نیز بیشتر میکند.

چه راهکارهای عملی برای خروج بازار مسکن تهران از رکود وجود دارد؟

در رسانه های مختلف عنوان شده است که در کشور حدود ۲ میلیون خانه خالی و در شهر تهران ۴۰۰ هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد. تصویب و اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی می تواند یکی از کم هزینه ترین و زودبازده ترین راهکارهای حل رکود بازار مسکن باشد. با تصویب این قانون که در همه کشورها اجرا میشود میتواند کمک زیادی به خانهدار شدن بسیاری کند و رونق گرفتن فروش، بازار از رکود خارج شود.

برخی از واحدهای خالی مربوط به سرمایه گذاری بسیاری از سازمان های دولتی است که درآمد خود را در صنعت ساختمان سرمایه گذاری کردهاند. با خارج شدن ارگان های دولتی از بازار مسکن در طی تصویب و اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی و سرمایه گذاری در صنعت، کاهش رکود و افزایش خرید و فروش به وجود خواد آمد.

کاهش قیمت مسکن در تهران

سخن آخر

کاهش قیمت مسکن در تهران با افزایش قیمت ارز و به دنبال آن افزایش قیمت مسکن در تهران و بسیاری از شهرهای بزرگ در نتیجه کاهش قدرت خرید مردم در فاصله ای کوتاه به وجود آمده است. به طور کلی در دهه های اخیر نرخ رکود و رشد قیمت مسکن در بازار به دوره های پنج ساله تقسیم میشود که در سال ۹۷ رشد مسکن به بیش از دو برابر رسید ولی رکود همچنان پابرجا بود. کاهش قدرت خرید مردم و همسان نبودن تسهیلات بانکی با قیمت مسکن از دلایل عمده این رکود و کسادی در بازار مسکن تهران است.

نوشته های مشابه

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

دکمه بازگشت به بالا