بازار مسکن

آیا عرضه مسکن و مصالح ساختمانی در بورس می‌تواند بازار مسکن را از رکود خارج کند؟

با خبر مدیر عامل شرکت بورس کالای ایران، از این پس با مجوز وزارت راه و شهرسازی از این شرکت، معاملات املاک و مصالح ساختمانی در یک تابلوی جدا در بورس انجام خواهد گرفت. اجرایی شدن این طرح موافق و مخالف‌هایی دارد که در ادامه به نظرات هر دو گروه پرداخته شده است؛ با اکو ساختمان همراه بمانید.

برای دریافت مطالعه پیش امکان سنجی آنلاین و اطلاع از قیمت مسکن در کمترین زمان به اکوساختمان مراجعه کنید.

عرضه مسکن و مصالح ساختمانی در بورس

به نقل از صدا و سیمای جمهوری اسلامی در مصاحبه‌ای با حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران عنوان کرد: مجوزهای قانونی برای عرضه مسکن و مصالح ساختمانی در بورس اخذ شده است و در انتظار ایجاد مکانیسم‌هایی از سوی وزارت راه و شهرسازی هستیم تا این مهم صورت گیرد. این طرح ۱۰ ماه در کارگروه‌های مختلفی مطرح شده و نهایتاً با توافقاتی که بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان بورس انجام شده است، در فاز نخست قرار است تولید و عرضه بیش از ۱۰۰۰ واحد مسکونی از طریق بورس کالا صورت گیرد که به زودی وارد مرحله اجرا می‌شود.

مطالب مرتبط: تورم در مصالح ساختمانی و راهکار سازندگان مسکن برا مقابله با آن

با عرضه مسکن در بورس چه چیزی خرید و فروش می‌شود؟

با توجه به صحبت‌های آقای سلطان نژاد، این‌گونه بر می‌آید که با عرضه املاک و مستغلات در بورس با اعلام این سازمان، معاملات مسکن تنها در بازار نظارتی انجام می‌گیرد تا از سفته بازی پیشگیری به عمل آید. از سوی دیگر دولت با از این درگاه به فروش املاک و مستغلات خود اقدام می‌کند تا کسری بودجه بی‌سابقه خود را جبران کند.

در این طرح برای اجرای طرح‌های بزرگ دولتی مسکن نظیر مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن، دولت تحویل مصالح ساختمانی مورد نیاز به پیمانکاران را از طریق بورس اجرا می‌کند. در این روش دولت از طریق بورس دولت پول مصالح ساختمانی را مستقیماً به تولید کننده می‌دهد و تولید کننده نیز مصالح را در اختیار پیمانکار قرار می‌دهد.

سلطان نژاد اضافه کرد که به منظور عملی شدن این طرح و اجرای تابلو املاک در بورش، دستورالعمل‌ها رد و بدل شده است منتظر عملیاتی شدن آن از سوی وزارت راه و شهرسازی هستند. وی افزود: سازمان بورس مجری و موظف به ارائه زیرساخت‌ها است و سیاست گذار، وزارت راه و شهرسازی است و این نهاد است که تعیین می‌کند، چه زمانی این طرح اجرایی می‌شود.

موافقان طرح عرضه مسکن و مصالح ساختمانی در بورس چه دلایلی دارند؟

به طور کلی کارشناسان مخالف سرسخت و موافق صد درد نیستند و هر گروه دلایل متفاوتی ارائه می‌دهند. گروهی از نمایندگان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، این طرح را مفید دانسته و بیان می‌کنند که با توجه به قیمت دهی کالا در بورس بر اساس عرضه و تقاضا، می‌تواند در تعدیل قیمت‌ها مؤثر واقع شود و باعث کاهش در قیمت مسکن و خارج شدن این بازار از رکود شود.

محمود محمودزاده معاون وزارت راه و شهرسازی در خصوص اجرایی شدن این طرح گفت: با توجه به این که در همه جای دنیا بازار بورس یکی از بازارها با سوددهی بالا است و افراد زیادی در آن سرمایه گذاری می‌کنند و با توجه به تحقیقاتی که برای ورود شرکت‌ها به این بازار می‌شود، پروژه‌های بزرگ مانند مسکن و راه سازی مطمئناً سود ده برآورد شده‌اند که اجازه ورود آن‌ها در بورس داده شده است. وی افزود این طور نیست که هر شرکتی به راحتی وارد بورس شود. از طرفی این عرضه‌ها می‌تواند سودآوری خوبی داشته باشد و افرادی که در مسکن سرمایه گذاری می‌کنند را به سوی خود بکشاند.

مخالفان این طرح چه نظراتی دارند؟

منتقدان این طرح با بیان این موضوع که مسکن مانند سایر کالاهای عرضه شده در بورس، خاصیتی همگن ندارد، پس نمی‌تواند در بورس به شکوفایی برسد و انتظارات را برآورده کند. گروهی دیگر از کارشناسان مانند فرشید پور حاجت کارشناس بازار مسکن، با بیان این که عرضه مسکن و مصالح ساختمانی در بورس موجب کاهش قیمت آن‌ها نخواهد شد، عنوان کردند با توجه به اینکه این ساز و کار در گذشته برای کالاهایی چون فولاد و سیمان انجام گرفته است و کاهشی در نرخ آن‌ها نیز مشاهده نشده است. این ساز و کار برای مسکن و مصالح ساختمانی نیز جوابگو نخواهد بود و گرهی از مشکلات این صنعت را باز نخواهد کرد.

به گفته این کارشناس بازار مسکن در شرایطی عرضه مصالح ساختمانی در بورس می‌تواند منجر به کاهش قیمت در آن و در پیش منجر به کاهش قیمت مسکن شود که این کالا در یک فضای رقابتی وارد بورس شود و یک فرد حقیقی یا حقوقی نتواند با ورود سرمایه زیادی قیمت آن را در دست بگیرد.

مطالب مرتبط: عوامل تأثیرگذار بر افزایش قیمت مصالح ساختمانی در بازار

سخن آخر

به نظر می‌رسد دولت برای جبران کسری بودجه خود به بازار سرمایه ورود پیدا کرده است و سود خوبی از این بازار کسب کرده است. از طرف دیگر دولت برای اجرایی کردن برخی طرح‌های بزرگ مانند مسکن که هزینه زیادی را باید متحمل شود که توانایی آن را ندارد، از این رو با استفاده از ظرفیت‌های این بازار به دنبال راهی برای حل معضل مسکن است که جوابگو بودن یا نبودن آن را زمان مشخص می‌کند.

 

نوشته های مشابه

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

دکمه بازگشت به بالا