بازار مسکن

آیا ساخت آپارتمان‌های ۲۵ تا ۴۰ متری در تهران گره‌گشای بازار مسکن است؟

به نقل از ایسنا، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: شهرداری تهران برای ساخت خانه‌های ۲۵ تا ۴۰ متری پیشنهاداتی دارد. عبدالرضا گلپایگانی در نشست خبری سالانه معاونتش این خبر را عنوان کرد و افزود: در حال برداشتن موانع ساخت خانه‌های ۲۵ تا ۴۰ متر هستیم چرا که این مسئله نیازمند رأی کمیسیون ماده ۵ است. ساخت آپارتمان‌های ۲۵ تا ۴۰ متری که اواخر سال گذشته مطرح و اخیراً شهرداری و وزارت کشور روی آن توافق کرده‌اند مورد تائید نمایندگان مجلس قرار گرفته و به اجرا نزدیک شده است. البته ناگفته نماند که اواخر سال گذشته نیز شهرداری اعلام کرد که برای احداث مسکن استیجاری با متراژ پایین آماده همکاری با دولت است.

چرا ساخت آپارتمان ۲۵ تا ۴۰ متری در تهران

گلپایگانی با بیان این که در تهران سرمایه‌های کلانی وجود دارد که اگر درست هدایت نشود شاهد تبدیل این سرمایه به آپارتمان‌های بزرگ مقیاس هستیم، اذعان کرد: در حال حاضر ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار واحد آپارتمان خالی در تهران وجود دارد که سرمایه ملی تلف شده محسوب می‌شود و اگر عدد این ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را در حداقل ۱.۵ میلیارد تومان ضرب کنیم می‌‌بینیم که چه سرمایه‌ای از دست رفته است.

از طرفی خانه‌های با متراژ زیر ۳۰ متر از چندین سال پیش در برهه‌های مختلف زمانی مطرح بوده و هر بار به دلیل مخالفت‌هایی که صورت می‌گرفته اجرای آن منتفی شده است، اما از اواخر سال گذشته ساخت آپارتمان‌های ۲۵ تا ۴۰ متری دوباره مطرح شد و به تازگی شهرداری و وزارت کشور روی آن توافق کرده‌اند و به نظر می‌رسد، مورد تائید نمایندگان مجلس هم قرار گرفته که نشان می‌دهد این طرح به اجرا بسیار نزدیک شده است. در کل هدف از این طرح برقراری تعادل به عرضه و تقاضا در بازار مسکن، ایجاد سرپناهی هر چند کوچک برای زوج‌های جوان و کاهش رکود این بازار است.

ساخت خانه‌های با متراژ کم در چه کشورهایی اجرا شده است؟

خانه‌ها و آپارتمان‌های ۲۵ تا ۴۰ متری در برخی موارد آن چنان کوچک هستند که به خانه‌های مینیاتوری، نانو آپارتمان، خانه‌های تابوتی، قوطی‌کبریتی، بند انگشتی، استودیو آپارتمان و … شهرت پیدا کردند. دولت ژاپن برای کم کردن فاصله محل زندگی با محل کار مردم در شهر‌های بزرگ همچون توکیو، یوکوهاما، اساکا، ناگویا، کیوتو و کوب از سال ۲۰۰۵ اقدام به ساخت خانه‌های کوچک در این شهر‌ها کرد و حتی برای افراد مجرد جامعه هم خانه‌های کوچک زیر ۱۰ متر ساخت که بتوانند در آن زندگی کنند.

آلمان، اولین پروژه آپارتمان‌های کوچک را در سال ۲۰۱۱ توسط یک پیمانکار در شهر فرانکفورت اجرا کرد. طراحی اولیه این آپارتمان‌ها به منظور استفاده دانشجویان صورت گرفت، ولی نه تنها دانشجویان بلکه کارمندان و شاغلان فرانکفورت نیز از خرید و اجاره این آپارتمان‌ها استقبال کردند.

در چین هم برای حل بحران مسکن به سراغ خانه‌های پیش ساخته کوچکی رفتند که کمتر از ۲۴ ساعت سرهم می‌شوند و حتی افراد مجرد در چین هم با کمی پس انداز می‌توانند خانه‌هایی بین ۶ تا ۹ متر تهیه کنند.

در هنگ‌کنگ نیز به دلیل وضعیت اقلیمی، جغرافیایی و افزایش جمعیت دولت مجبور شده است به سمت ساخت خانه‌های تابوتی یا کپسولی برود خانه‌هایی که کمتر از ۵ متر هستند.

آیا ساخت آپارتمان‌های ۲۵ تا ۴۰ متری در تهران گره‌گشای بازار مسکن است؟

مخالفان این طرح چه می‌گویند؟

تحلیلگران حوزه مسکن معتقد است کوچک کردن مقیاس خانه‌ها با هدف افزایش دسترسی مردم به مسکن ملکی، در گذشته تجربه شده که ناموفق بوده است. کارشناسان معتقد است اواسط دهه ۷۰ سیاست کاهش متراژ خانه‌ها کلید خورد و مردم از خانه‌های ویلایی ۱۵۰ تا ۲۰۰ متری وارد آپارتمان‌های کوچک‌تر ۷۵ متری شدند. قرار بود با این کار مردم به راحتی خانه‌دار شوند، اما در حال حاضر مشاهده می‌کنیم که این مسئله حادتر شده و دسترسی مردم به خانه سخت‌تر هم شده است.

به نقل از میزان حسین عبداللهی پژوهشگر حوزه مسکن هم معتقد است که کوچک کردن خانه‌ها، راهکار جبران سیاست‌های اشتباه سال‌های گذشته در حوزه مسکن نیست. او دلیل وضعیت کنونی را عدم کنترل مسئولان از دلالی در بازار مسکن و کمبود تولید مسکن دانست و بر این عقیده است که مسئولان می‌خواهند با کوچک کردن ابعاد خانه‌ها، این کم‌کاری را جبران کنند.

نظر موافقان ساخت آپارتمان با متراژ کم چیست؟

صدیف بدری یک عضو کمیسیون عمران مجلس درباره این طرح گفته که در شرایط کنونی، با توجه به بازار مسکن و مشکل کمبود عرضه در این حوزه، تولید مسکن از هر طریقی مثبت است، ساخت خانه‌های ۲۵ متری می‌تواند عرضه و تقاضا در بازار مسکن را به تعادل برساند و در نهایت موجب کاهش قیمت مسکن شود. بدری همچنین اعلام کرده برای این که این خانه‌ها باعث تجرد گرایی در جامعه نشود، به افراد مجرد عرضه نخواهد شد و نقطه آغازی برای زندگی زوج‌های جوان است و می‌توانند پس از گذشت چندین سال از زندگی متراژ مسکن خود را افزایش دهند.

از طرفی بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند با توجه به بحران و رکودی که در بازار مسکن وجود دارد در کلان شهر‌ها احداث خانه‌های کوچک از این پس نه یک راهکار بلکه یک ضرورت است و باید برای مقابله با این بحران و افزایش بیش از حد قیمت خانه و به تبع آن اجاره بها به سمت ساخت خانه‌های ارزان قیمت کوچک گام برداشت تا زوج‌های جوان مشکلات کمتری برای تشکیل زندگی داشته باشند.

آیا ساخت خانه‌های با متراژ کم می‌تواند مشکل بازار مسکن را حل کند؟

مشکل رکود در بازار مسکن ناشی از گران شدن قیمت مسکن ابتدا در اثر بالا رفتن نرخ ارز و در پی آن افزایش قیمت زمین و در حال حاضر بالا رفتن قیمت مصالح ساختمانی و افزایش قیمت مجوزهای ساختمانی و در ادامه افزایش قیمت تمام شده مسکن است. از طرفی هم نبود مسکن مورد نیاز جامعه در سالیان اخیر و افزایش تقاضا برای مسکن در صورت عدم عرضه مناسب، بسته شدن راه‌های دیگر سرمایه گذاری در کشور و باقی ماندن بازار مسکن به عنوان تنها فرصت برای سرمایه گذاری در ایران، این آشفتگی را رقم زده است.

تأثیر طرح مسکن ۲۵ متری بر روی کاهش رکود بازار به عوامل مختلفی مانند، تعلق وام مسکن به این خانه و آپارتمان‌ها، توانایی خرید خریداران واقعی مسکن و چگونگی اجرای طرح ملی مسکن بستگی دارد. اگر قیمت خرید مسکن ۲۵ متری را در تهران با میانگین قیمت هر متر مربع ۱۷ میلیون تومان حساب کنیم. یک خانواده باید برای این متراژ خانه ۴۲۵ میلیون تومان هزینه کنند. از طرف دیگر این خانه‌ها برای زوج‌های جوان بدون فرزند و مجردها مناسب است و می‌تواند تقاضا برای مسکن واقعی را تنها به چند سال به تأخیر بیندازد و دوباره موجب برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا شود.

سخن آخر

درست است که این طرح در کشورهای مختلفی اجرا شده است و با موفقیت روبرو بوده است اما راه‌های دیگری نیز برای مقابله با بحران مسکن حال حاضر ایران وجود دارد. در انگلیس، فرانسه و هلند تجربه موفق طرح‌های مسکن اجاره به شرط تملیک برای حل بحران مسکن بوده است که می‌تواند در ایران نیز اجرا شود.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دکمه بازگشت به بالا