بازار مسکن

قیمت امروز مسکن و حواشی بازار مسکن در نیمه نخست سال ۹۹

قیمت امروز مسکن مانند آش شوری است که آشپز نیز به آن معترف است. در بین نمایندگان مجلس سلیمی نماینده همدان، دهمرده نمایند زابل، گودرزی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس و لطفی نماینده رزن نسبت به افزایش قیمت مسکن و حواشی بی سرو سامان آن معترض هستند و خواهان پاسخی در این زمینه از سوی دولت هستند. در مقاله حاضر نگاهی به قیمت امروز مسکن و حواشی بازار مسکن در نیمه نخست امسال داریم. در ادامه با اکو ساختمان همراه بمایند.

گزارش‌ها از وضعیت بازار مسکن در سه سال اخیر

گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن تهران و تحولات آن در فروردین و اردیبهشت ماه سال ۹۹ نشان از افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت مسکن نسبت به مدت دو ماهه ابتدایی سال ۹۷ دارد. این آمار در شرایطی است که طبق گزارش‌های بانک مرکزی اعلام شده است. تعداد معاملات در این بازه زمانی در سال ۹۹ به ۱۱ هزار و ۳۱۰ واحد مسکونی بوده است، این معاملات در بازه زمانی در سال ۹۷ به ۵ میلیون و ۷۵۳ هزار و ۴۰۰ بوده است که گویای کاهش چشمگیری است. علت ین امر افزایش بیش از ۳۰۰ درصدی (سه برابری) قیمت مسکن در دو سال گذشته است. گزارش‌های وزارت راه نیز با کمی بالا و پایین، تقریباً همسو با گزارش‌های بانک مرکزی است و نشان از کاهش شدید معاملات مسکن به دلیل افزایش قیمت مسکن دارد.

مطالب مرتبط: آینده قیمت مصالح ساختمانی در انتظار کاهش یا افزایش

ممنوعیت درج قیمت از سوی قوه قضاییه

سال ۹۸ از ۲۴ اردیبهشت ماه، درج قیمت خرید و اجاره از آگهی‌های ملکی سایت‌های دیوار و شیپور حذف شد و این امر باعث کاهش شدید در تعداد آگهی‌های درج شده در این بسترها شد. به گونه‌ای که تعداد آگهی‌ها در روز بعد از اعمال ممنوعیت از ۲۵ هزار آگهی به کمتر از ۳۵۰۰ آگهی رسید و این افت تعداد تا ۱۲ مرداد و پایان این ممنوعیت ادامه داشت. نمودارهای قیمتی ارائه شده از سوی برخی از وب سایت‌ها از اعداد ثبت شده در آگهی‌های فروش و اجاره پیش و پس از این دوران نشان می‌دهند که ممنوعیت درج قیمت، تأثیری در افزایش قیمت فروش و اجاره املاک در تهران نداشته و تنها باعث مخدوش شدن نمودار قیمتی شده است.

در همین حال آمارهای بانک مرکزی از معاملات مسکن انجام شده در تهران نشان می‌دهد اتفاقاً در همان دوران ممنوعیت درج قیمت در آگهی‌ها، افزایش شدید قیمت هر متر مربع ملک در تهران رخ داده است. اکنون و در حالی که اعلام شده است قیمت اجاره مسکن در تهران ۳۰ درصد افزایش یافته است، سایت‌های مختلف از انتشار قیمت آگهی‌های ملکی منع شده‌اند، هرچند به نظر نمی‌رسد این ممنوعیت، تأثیری در افزایش قیمت‌ها داشته باشد و با آغاز فصل تابستان و اوج‌گیری نقل و انتقالات، تنها شفافیت در بازار از بین می‌رود. از طرف دیگر افزایش نرخ اجاره بها در فصل تابستان که معمولاً فصل نقل و انتقال مستأجران است، معمولاً افزایش پیدا می‌کند.

کاهش قیمت مسکن در ابتدای سال ۹۹

گزارش بانک مرکزی حدود دو هفته پیش اعلام شد که نشان می‌داد میانگین قیمت آپارتمان‌های شهر تهران براساس معاملات صورت گرفته در فروردین امسال ۲ درصد نسبت به اسفند سال گذشته کاهش پیدا کرده است؛ اما گزارشی که وزارت راه و شهرسازی روز گذشته درباره بازار مسکن تهران در فروردین ماه منتشر کرد، نشان می‌دهد: میانگین قیمت واحدهای مسکونی تهران حدود ۷/ ۰ درصد نسبت به اسفند سال گذشته کاهش پیدا کرده است.

اختلاف بین آمارهای منتشر شده از سوی بانک مرکزی و وزارت راه همیشه وجود داشته است که به دلیل استفاده از مراجع متفاوت برای دریافت اطلاعات معاملات مسکن است. در هر صورت این دو آمار منتشر شده، نشان از افت قیمت مسکن در ابتدای سال ۹۹ نسبت به اسفند ۹۸ بوده است که می‌توان آن را ناشی از عامل بزرگ خارجی به نام کرونا دانست. همچنین گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن تهران در اردیبهشت ماه امسال گویای افزایش ۱۸۲ درصدی قیمت مسکن در بازه زمانی ۲ ماهه ۹۹ نسبت به دو ماهه ابتدایی ۹۷ است.

افزایش قیمت اوراق مسکن

بررسی معاملات فرا بورس حاکی از آن است که نرخ اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن از مرز ۸۰ هزار تومان برای هر برگه عبور کرده است. به صورت دقیق‌تر قیمت اوراق تسه ۹۹۰۲ (اردیبهشت ۹۹) حدود ۸۱ هزار تومان برای روز سه شنبه بوده است.

اساساً با توجه به میزان سود این نوع وام و البته اثرگذاری کم آن پس از افزایش قیمت‌ها طی سه سال اخیر، تقاضای کمی برای دریافت وام مذکور در کشور وجود داشته است. در دی ماه سال گذشته پس از تصویب وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن از محل اوراق حق تقدم (۲۴۰ میلیون تومان با احتساب ۴۰ میلیون تومان وام جعاله) این اوراق ۱۰۰۰ تومان گران شد. در آن زمان قیمت هر برگه از اوراق حق تقدم ۴۱ هزار تومان بود که به ۴۲ هزار تومان افزایش یافت. در ماه‌های بهمن و اسفند ۹۸ و فروردین،‌ اردیبهشت و اوایل خرداد سال ۹۹ نیز قیمت این اوراق در محدود ۴۰ هزار تومان بود.

به نظر می‌رسد کاهش عرضه اوراق تقدم شرایط گران شدن این اوراق و ۲ برابر شدن قیمت را طی روزهای اخیر فراهم کرده است. در زمان حاضر متقاضیان وام اوراق حق تقدم در تهران می‌توانند ۲۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند. برای این کار زوجین باید ۴۸۰ برگه از این اوراق را با قیمت حدود ۸۰ هزار تومانی خریداری کنند. به‌عبارت دیگر متقاضی باید ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای دریافت وام ۲۴۰ میلیون تومان پرداخت کند. در شرایط کنونی قیمت مسکن نیز ۲۰۰ میلیون تومان تأثیر چندانی در افزایش قدرت خرید ندارد.

طرح ملی مسکن

وزیر راه و شهرسازی افزود نیمی از کسانی که برای طرح ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند، فاقد مسکن نبوده‌اند بنابراین ۵۰ درصد متقاضیان به دلیل اینکه مالک واحد مسکونی بوده‌اند ریزش خواهد داشت. اسلامی افزود جامعه هدف طرح ملی مسکن شناسایی شده است و برای این جامعه هدف متقاضی مسکن، برنامه ریزی می‌شود. از سوی دیگر به نظر می‌رسد که استفاده از طرح ملی مسکن برای متقاضیان مسکن، ساکن در شهرهای کوچک تأثیر چندانی در افزایش قدرت خرید مسکن آنان نداشته باشد و عملاً این طرح برای شهرهای بزرگ مانند تهران ایجاد شده است. شهرهای بزرگ هم عملاً با مشکل کمبود واحد مسکونی مواجه نیستند و تنها قیمت بالای مسکن است که قدرت خرید را پایین آورده است. در این شرایط اجرای طرح ملی مسکن تنها در حاشیه‌های شهر نه در شهر تهران امکان پذیر است.

مطالب مرتبط: افزایش ساخت و ساز در نیمه جنوبی تهران و حاشیه نسبت به دیگر نقاط تهران

سخن آخر

به‌طورکلی ارائه قیمت امروز مسکن با توجه به عواملی که در تعیین قیمت آن تأثیرگذار هستند، امری بسیار دشوار است و همواره با نوسانات زیادی روبرو است. اگر به دنبال سرمایه گذاری در بازار مسکن هستید و به دنبال درک بهتر این عوامل و تعیین بهترین زمان برای ورود به این بازار هستید، می‌توانید از نرم افزار اکو ساختمان استفاده کنید. با استفاده از دانش متخصصان و تجربه فعالین حوزه ساخت و ساز اکو ساختمان می‌تواند خدمات امکان سنجی، قیمت امروز مسکن و تخمین سود را برای مشتریان و مخاطبان خود ارائه دهد.

نوشته های مشابه

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

دکمه بازگشت به بالا