بازار مسکن

شرایط طرح تسهیلات بانکی کمک ودیعه اجاره مسکن

پروانه اصلانی مدیرکلی دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با حضور در اخبار ۲۱ شبکه یک سیما عنوان کرد که ساز و کار اعطای تسهیلات بانکی کمک ودیعه اجاره مسکن در قالب دستورالعملی که بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی تهیه می‌کنند اجرایی می‌شود، این وام به اسم مستأجر پرداخت شده اما به موجر داده می‌شود. در این مقاله از اکو ساختمان مروری بر شرایط اعطای این وام و چگونگی روند ثبت نام آن، داریم. در ادامه همراه ما بمانید.

وام ودیعه مسکن به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

تسهیلات بانکی موضوع این مصوبه از محل منابع تسهیلات تخصیصی به واحدهای کسب و کارهای آسیب‌دیده کرونا است. تسهیلات مذکور با نرخ سود ۱۳ درصد و با سررسید یک ساله به مستاجرین واجد شرایط پرداخت می‌شود. طبق اطلاعیه‌ای که در سامانه جامعه اقدام ملی مسکن آمده است کارگران و حقوق بگیران ثابت، (با اولویت ازدواج‌های جدید و خانواده‌های ۵ نفره و بیشتر)، مشمولین تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی کشور و زنان سرپرست خانوار در اولویت دریافت وام کمک ودیعه مسکن هستند.

مطالب مرتبط: طرح مسکن ملی یا اقدام ملی مسکن چیست؟

میزان وام چقدر است؟

میزان وام کمک ودیعه مسکن برای تهران ۵۰۰ میلیون ریال، برای دیگر کلان‌شهرها (شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت شامل شهرهای مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز، کرمانشاه) ۳۰۰ میلیون ریال و برای سایر شهرها ۱۵۰ میلیون ریال خواهد بود.

پرداخت و بازپرداخت این وام چگونه انجام می‌شود؟

همانطور که گفته شد این وام به نام مستأجر و به حساب موجر پرداخت می‌شود و مستأجر در طی مدت اجاره تنها سود وام را پرداخت می‌کند. پرداخت این تسهیلات که در قالب سه مدل ۵۰۰، ۳۰۰ و ۱۵۰ میلیون ریالی عنوان شده است و با اقساط وام ۵۰ میلیون تومانی برای تهرانی ۵۴۰ هزار تومان، وام ۳۰ میلیون تومانی برای شهرهای بزرگ ۳۲۵ هزار تومان و سایر شهرها ۱۶۰ هزار تومان است. این سود به صورت ماهیانه به حساب بانک پرداخت می‌شود. در تبصره‌ای در سامانه جامع اقدام ملی مسکن آمده است در دوره قرارداد صرفاً سود تسهیلات از سوی مستاجرین پرداخت و اصل تسهیلات در سررسید تسویه خواهد شد.

مدراک لازم، شرایط و ثبت نام وام ودیعه مسکن

متقاضیان دریافت این تسهیلات ابتدا از طریق ارسال پیامک به سر شماره ۳۰۰۰۷۳۶۴۰ ثبت نام اولیه انجام می‌شود و سپس در زمان‌بندی اعلامی شده در سامانه وزارت راه و شهرسازی به آدرس www.tem.mrud.ir نسبت به تکمیل اطلاعات ثبت نام اقدام می‌کنند.

متقاضیان دریافت این تسهیلات باید شرایط مندرج در ماده ۱ آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی شامل داشتن فرم (ج) سبز، نداشتن سابقه مالکیت از سال ۱۳۸۴ به بعد، متأهل یا سرپرست خانوار بودن، داشتن سابقه ۵ سال سکونت در شهر مورد تقاضا را داشته باشند. همچنین متقاضیان باید دارای اجاره نامه رسمی یا اجاره نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و دارای کد رهگیری باشند. در انتها نیز وثایق لازم برای اخذ وام متعاقباً از طریق سامانه طرح اقدام ملی اعلام می‌شود.

اظهارات همتی رئیس بانک مرکزی در مورد وام ودیعه مسکن

عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی در یک رشته پیام اینستاگرامی مطالبی را در خصوص وام کمک ودیعه مسکن عنوان کرده است که در ادامه به آن‌ها پرداخته شده است.

این وام «ودیعه مسکن» نیست. بلکه، «کمک ودیعه مسکن» است. هدف کمک به تأمین افزایش تحقق یافته در ودیعه اجاره‌های مسکن اقشار کم درآمد و آسیب پذیر در سال جاری است.

با توجه به محدودیت اعتبار تخصیص یافته برای جبران و کنترل آثار شیوع کرونا برای سیستم بانکی (حداکثر ۷۵ هزار میلیارد تومان) اختصاص بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان با نرخ ۱۳ درصد، آن هم با موکول کردن برگرداندن اصل وام به پایان دوره یک ساله، با درنظر گرفتن سایر تعهدات کرونایی، مقدور نبود.

افرادی که با تأیید وزارت راه و شهر سازی واجد شرایط استفاده از این وام باشند، اگر به جای پرداخت ماهانه سود وام و پرداخت اصل آن در پایان سال، توانایی پرداخت اصل و سود وام به صورت ماهانه را داشته باشند، می‌توانند با انتخاب خود، این وام را با اقساط ۳۰ ماهه و نرخ ۱۲ درصد دریافت کنند.

محدودیت منابع اختصاص یافته برای مقابله با آثار کرونا به علت تأمین یک سوم آن منابع، از ذخیره قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی و در جهت فراهم سازی امکان تعدیل نرخ سود آن بوده است. بانک مرکزی ضمن جهت گیری برای کمک به اقشار کم درآمد و آسیب پذیر، تمام تلاش خود را بر کنترل نقدینگی و نیز آثار تورمی آن، در شرایط سخت اقتصادی کشور متمرکز کرده است.

جامعه هدف این طرح، اقشار کم درآمد و آسیب پذیر جامعه است از کلیه بانک‌ها می‌خواهم درکنار تلاش خود برای تأمین مالی واحدهای تولیدی، برای سایر متقاضیان محترم نیز با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار (۱۸ درصد) وام کمک ودیعه مسکن پرداخت کرده و اولویت لازم را به آن بدهند.

مطالب مرتبط : اجرای طرح مالیات بر مسکن چه تاثیری بر بازار مسکن دارد؟

سخن آخر

برای اطلاع از قیمت مسکن و انجام مطالعات امکان سنجی و پیش امکان سنجی به وب سایت اکو ساختمان مراجعه کنید. اکو ساختمان مرجع تخصصی سرمایه گذاری در بخش مسکن و زیر مجموعه شرکت آینده پژوهان نوآور کارگشا است.

نوشته های مشابه

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

دکمه بازگشت به بالا