بازار مصالح

تورم در مصالح ساختمانی و راهکار سازندگان مسکن برا مقابله با آن

همزمان با بالا رفتن نرخ ارز در سال ۹۷، تغییر در قیمت مصالح ساختمانی نه به شکل تورمی ولی مشهود بود. حال در انتهای سال ۹۸ و ابتدای سال ۹۹ تورم در مصالح ساختمانی را می‌بینیم که کارشناسان آن را به دلیل شوک ارزی جدید و بالا نرفتن قیمت مصالح ساختمانی از سال ۹۷ به میزان دیگر اقلام مصرفی دانسته‌اند. در این مقاله از اکو ساختمان همراه ما باشید تا درباره تورم در مصالح ساختمانی و راهکارهای فعالین اقتصادی برای مقابله با آن صحبت کنیم.

برای دریافت مطالعه پیش امکان سنجی آنلاین و اطلاع از قیمت مسکن در کمترین زمان به اکوساختمان مراجعه کنید.

راهکار سازندگان برای مقابله با تورم مصالح ساختمانی

در سال ۹۷ که افزایش در نرخ ارز مشاهده شد، گروهی از سازندگان که تمکن مالی بیشتری داشتند اقدام به خرید مصالح ساختمانی سبک و سنگین مورد نیاز خود و ذخیره آن‌ها در انبارها و یا ساختمان‌های تازه ساخت کلید نخورده کردند. این امر برای بسیاری از سازندگان که از نظر مالی در شرایط خوبی قرار نداشتند، ممکن نبود. حالا با گذشت یک سال با افزایش نرخ ارز دوباره سازندگان اقدام به خرید مصالح سنگین و دپوی آن‌ها در ساختمان‌های تازه ساخت کردند. سازندگان با این کار قصد مقابله با افزایش قیمت تورمی مصالح را دارند و می‌توان گفت که تا حدی نیز موفق بوده‌اند. به‌طورکلی پیدا کردن راهکارهای مقابله به طراحی سه مدل برای کاهش ضرر و زیان ناشی از تورم در مصالح ساختمانی منجر شده که در ادامه با آن پرداخته شده است.

مطالب مرتبط: عوامل تأثیرگذار بر افزایش قیمت مصالح ساختمانی در بازار

مدل اول

در مدل اول، سازندگان اقدامی سریع برای خرید مصالح ساختمانی مورد نیاز خود کرده و آن را در پروژه‌های در حال ساخت خود دپو می‌کنند. لازم به یادآوری است که مصالح ساختمانی که بتوان آن را در فضای داخلی یک ساختمان جای داد بیشتر مصالح سبک مانند تجهیزاتی نظیر کلید و پریز، تجهیزات گرمایشی و سرمایشی، پروفیل و در و پنجره، سیم و نظایر آن که اتفاقاً برخی از آن‌ها تورم شدیدی را در ماه‌های اخیر پشت سر گذاشته‌اند و بازار آن‌ها نیز همچنان ملتهب است، گزینه‌های سازندگان برای دپو مناسب هستند.

مدل دوم

در مدل دوم که از طریق تحقیقات میدانی از سازندگان به دست آمده است، این را نشان می‌دهد که سازندگان در صورت داشتن فضای مناسب برای دپوی مصالح سنگین نظیر آهن، میلگرد و سیمان، از خرید این مصالح نیز غافل نمی‌شوند. این گروه از سازندگان کسانی هستند که زمین یا ملک کلنگی خریداری کرده یا در قالب قرارداد مشارکت در اختیار دارند و حتی پروانه ساختمانی آن را نیز دریافت کرده و در ماه‌های آینده فرایند ساخت و ساز در آن قطعه را آغاز می‌کنند؛ اما تا زمانی که عملیات ساختمانی کلید نخورده، این قبیل فضاها گزینه مناسبی برای دپوی سیمان، آهن و نظایر آن هستند. ناگفته نماند که نگهداری از مصالح سنگین مانند سیمان و آهن شرایط خود را می‌طلبد و اگر در شرایط مناسب نگهداری نشود، آسیب جدی به آن‌ها وارد می‌شود و هیچ سازنده‌ای بیش از نیاز پروژه خود اقدام به خرید و انبار مصالحی از این دست نمی‌کند.

مدل سوم

مدل سوم که در ماه‌های گذشته رواج پیدا کرده است در واقع یک گزینه برای خرید و فروش محسوب می‌شود و به معامله سلف شهرت دارد. این خرید و فروش به این صورت است که خرید نقدی اجناس به قیمت روز و تحویل آن در موعد مشخصی در آینده است. این نوع معاملات به دلیل محدودیت فضای دپوی مصالح از سوی سازندگان رایج شده است و به این ترتیب اشخاصی که امکان انبار مصالح سنگین یا حجیم را ندارند، آن‌ها را به بهای نقد روز خریداری کرده و طی قراردادی، زمان تحویل را برای ماه‌های آینده مشخص می‌کنند. این گروه از سازندگان نقدینگی خرید مصالح را در اختیار دارند اما با محدودیت فضای کارگاهی روبه‌رو هستند و بعضاً پروژه تکمیل شده اما فروش نرفته قبلی ندارند تا از محیط آن به‌عنوان کاربری اضطراری یعنی محل دپوی مصالح مصرفی ساختمان‌های در حال ساخت استفاده کنند.

مشکلات دپوی مصالح ساختمانی بری مقابله با تورم

از طرفی سازندگان در صورت داشتن فضای دپوی مصالح ساختمانی و نقدینگی کافی، باز هم با دو چالش برای پیش‌خرید روبه‌رو هستند. در مورد مصالح سبک که عمدتاً از جنس تجهیزات هستند، مسئله سرقت به وجود می‌آید که سبب می‌شود برخی با توجه به تجربه پیشین خود در این زمینه، تمایل کمتری به خرید پیش از موعد ساخت اقدام کنند. در بحث دپوی مصالح ساختمانی سنگین مانند آهن و سیمان، چالش آسیب پذیری آن‌ها و نیاز به نگهداری در شرایط خاص از یک سو و نیز فضای باز وسیع مورد نیاز که امکان تخلیه بار مصالح در آن وجود داشته باشد از سوی دیگر موجب کم رغبتی برخی از سازندگان به خرید یکجای این نوع از مصالح می‌شود. این چالش‌ها سبب شده مدل دوم خرید مصالح ساختمانی به شکل خرید فصلی در میان فعالان حوزه ساخت و ساز رواج پیدا کند. این اشخاص نیز نیاز خود از هر نوع مصالح ساختمانی را برای مدت سه ماه پیشرو به صورت یکجا خریداری کرده و اغلب در همان محل کارگاه ساختمانی دپو می‌کنند.

تأثیر تورم مصالح ساختمانی در بازار مسکن

تأثیراتی که تورم در مصالح ساختمانی بر سازندگان می‌گذارد ناخودآگاه به بازار مسکن و به متقاضیان نیز وارد می‌شود. در حال حاضر بازار مشارکت ساختمانی رکودی عمیق را تجربه می‌کند و عرضه زمین چه برای فروش و چه برای مشارکت به پایین‌ترین حجم ممکن رسیده است. از طرفی سازندگان نیز تصمیمی به عرضه واحدهای تکمیل شده قبلی نگرفته‌اند و به همین خاطر تعداد خانه و آپارتمان‌های نوساز فایل شده نزد مشاوران املاک بسیار اندک است. سازندگان به دنبال یافتن زمین مناسب برای خرید یا مشارکت هستند و تا زمانی که این اتفاق صورت نگیرد، تمایلی به عرضه آپارتمان‌های تکمیل شده ندارند. طبیعی است در این صورت استفاده از این واحدها با کاربری اضطراری انبار مصالح مصرفی پروژه در حال ساخت بعدی رخ دهد و با کاهش عرضه در بازار مسکن و افزایش یا ثابت ماندن تقاضا، قیمت مسکن باز هم بالاتر رود.

چرا مصالح ساختمانی دچار تورم شدند؟

به‌طورکلی کارشناسان و فعالان حوزه ساخت و ساز علت اصلی تورم در مصالح ساختمانی را التهاب در بازار ارز می‌دانند. به گفته آنان مصالح ساختمانی مانند تجهیزات برقی و تأسیساتی مانند موتور آسانسور و موارد این چنینی به دلیل ماهیت وارداتی بودنشان، با افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت داشته‌اند و از طرفی هم با افزایش نرخ ارز، اشتیاق تولید کنندگان مصالح ساختمانی مانند سیمان و آهن به صادرات زیاد شده است و کاهش عرضه در بازار، با ثابت بودن یا افزایش تقاضا، موجب تورم در قیمت‌ها شده است.

از این نکته نیز نباید غافل شد که هر چند ساخت و ساز در بازار تهران و سایر کلان‌شهرها رکود سنگینی را تجربه می‌کند، اما از آنجا که طرح اقدام ملی مسکن نیز توسط دولت کلید خورده است، حجمی از تقاضا از آن ناحیه در بازار مصالح شکل گرفته یا در حال شکل‌گیری است.

مطالب مرتبط: پیش‌بینی قیمت مصالح ساختمانی در سال ۹۹

سخن آخر

سایت اکو ساختمان به پشتوانه شرکت بزرگ کارگشا اقدام به راه اندازی نرم افزار پیش امکان سنجی بازار مسکن می‌پردازد. برای اطلاع از قیمت مسکن و انجام مطالعات پیش امکان سنجی به صورت آنلاین در کمترین زمان و انجام مطالعات امکان سنجی جامع به سایت اکو ساختمان مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

دکمه بازگشت به بالا