بازار مسکن

رشد تقاضای سرمایه‌گذاری و قیمت مسکن در حاشیه تهران چه آثاری دارد؟

با افزایش قیمت مسکن در شهر تهران بسیاری برای خرید مسکنی که توانایی آن را داشته باشند، به حاشیه‌های شهر تهران رفته‌اند. افزایش تقاضا برای خرید خانه در این مناطق چه تبعاتی دارد و چرا رشد سرمایه گذاری و قیمت مسکن در حاشیه تهران دیده می‌شود. در این مقاله با اکو ساختمان همراه باشید تا علل آن را جویا شویم.

مطالب مرتبط: آگاهی از آینده بازار مسکن ، تحلیل تکنیکال و بنیادین بازار مسکن در اکو ساختمان

چرا قیمت مسکن در حاشیه تهران با تأخیر افزایش پیدا کرد؟

به‌طورکلی بازار مسکن در کوتاه ‌مدت ممکن است دچار عدم تعادل شود. در این حین برخی مناطق نسبت به سایر، رشد بیشتری را تجربه کنند ولی معمولاً مدت زمانی طول نمی‌کشد که تعادل از دست ‌رفته به بازار برمی‌گردد در این رابطه با حاشیه تهران استثنا نیست. ممکن است رشد در مناطق حاشیه‌ای تهران به‌خصوص پردیس تنها به این دلیل بوده باشد که از افزایش قیمت پایتخت جا مانده بودند. مسئله دیگر آن است که رشد قیمت در حاشیه تهران به صورت همگون نبوده است. به عنوان مثال، رشد قیمت در پردیس از پرند و ورامین بیشتر بوده است.

چرا رشد قیمت در حاشیه‌های تهران به یک میزان افزایش نمی‌یابد؟

به‌طورکلی مشاهده می‌شود که رشد قیمت در مناطق حاشیه تهران به طور یکسان نبوده است، مثلاً رشد قیمت در پردیس نسبت به پرند بیشتر بوده است که به نظر می‌رسد اشتهای جمعی به سوی خرید خانه در مناطقی است که همجواری‌های بهتری دارند. شهرهای همجوار پرند رباط کریم و ورامین هستند و از شهرهای همجوار پردیس می‌توان دماوند را نام برد که از به نظر اکثریت مردم شهر دماوند نسبت به ورامین و رباط کریم شهر بهتری است و به همین دلیل است که تقاضا برای خرید خانه در پردیس بیشتر از پرند بوده و به تبع قیمت بالاتر رفته است.

از دیگر سو آب و هوا است. پردیس در یک منطقه کوهستانی نزدیک به شمال که منطقه گردشگری بزرگی برای تهرانی‌ها به حساب می‌آید است ولی پرند دور در یک منطقه خشک و بیابانی و با فاصله بیشتری از شهرهای مسافر پذیر مانند شهرهای شمالی واقع شده است بنابراین رغبت مردم برای خرید خانه در پردیس بیشتر است و رشد قیمت نیز بیشتر افزایش می‌یابد.

دلیل رشد قیمت بیشتر در پردیس نسبت به دیگر مناطق

به‌طورکلی دو دلیل برای این اتفاق می‌توان متصور شد که جدا از دلایلی که در بالا به آن اشاره شد، عاملانی برای رشد بیشتر مسکن در پردیس نسبت به دیگر بخش‌های حاشیه تهران است. این دو دلیل که در وقع یک ریشه دارند شامل حباب قیمت و ماهیت مسکن مهر پردیس می‌شود.

شهر پردیس طرحی از مسکن مهر است که در دوران ریاست جمهوری محدود احمدی نژاد کلید خورد و در حال حاضر نیز بخشی از آن در حال اجرا است. در این طرح، افراد زیادی با استفاده از رانتی که داشته‌اند اقدام به واحدهای این شهرک به تعداد زیاد کرده‌اند و اکنون با رشد قیمت مسکن، قیمتی که آنان تعیین می‌کنند یک معیار برای قیمت‌گذاری سایر واحدها است.

از طرف دیگر نیز این حباب قیمت است که واسطه گران آن را ایجاد می‌کنند. وقتی اشتها برای خرید خانه در منطقه‌ای مانند پردیس زیاد می‌شود، واسطه گران با خرید ملک در آن منطقه و بالا بردن قیمت موجب ایجاد یک حباب قیمت می‌شود که تا جایی که خریداری نمانده است، این حباب بزرگ‌تر می‌شود ولی وقتی تقاضا کاهش میابد این حباب از بین می‌رود. متأسفانه با افزایش قیمت مسکن در تهران بسیاری برای خرید خانه با پس‌انداز خود ناچار باید در این مناطق اقدام به خرید کنند که همواره فتیله تقاضا را بالا نگه می‌دارد.

همین اتفاق در شهرهایی مانند شهر ری نیز دیده می‌شود که یک فرد با مالکیت بخش زیادی از املاک منطقه نرخ اجاره بها را تعیین می‌کند و سایر افراد قدرت رقابت با این شخص را نداشته و از طرفی هم از افزایش قیمت استقبال می‌کنند. با افزایش نرخ اجاره بها به تبع قیمت مسکن نیز افزایش می‌باید و با کاهش رشد ساخت و ساز در سال‌های اخیر در این مناطق و بالا رفتن تقاضا نیز حبابی توسط واسطه گران شکل گرفته است که امید از بین رفتن آن کمرنگ شده است.

راهکار تعدیل قیمت مسکن در حاشیه‌های شهر تهران چیست؟

به‌طورکلی حاشیه‌های شهر تهران ساکنانی از شهر تهران و شهرستان‌های دیگر دارد که تقاضا برای مسکن را در این مناطق افزایش داده است. افرادی که از شهر تهران به حاشیه‌ها مهاجرت کرده‌اند، به دلیل عدم توان خرید مسکن در تهران به سوی حاشیه‌ها رانده شده‌اند. از سوی دیگر نیز به دلیل تحریم‌ها و تورم بسیاری به دنبال یافتن شغل مناسب راهی تهران می‌شوند و با مشاهده قیمت مسکن چه برای خرید و چه برای اجاره به ناچار در حاشیه‌های تهران ساکن می‌شوند.

برای حل این مشکل یک باید به بالا بردن میزان عرضه مسکن در تهران به هر طریقی مانند اجاره به شرط تملیک از سوی دولت، اجرای طرح‌هایی مانند طرح اقدام ملی مسکن و … اقدام شود تا جلوی هجوم مردم از شهر تهران به حاشیه‌ها گرفته شود و از سوی دیگر نیز با ایجاد زیرساخت‌ها، زمینه‌های اشتغال جوانان در دیگر شهرها فراهم شود تا از مهاجرت هر چه بیشتر جمعیت از دیگر شهرها به تهران جلوگیری شود.

مطالب مرتبط: مالیات بر مجموع درآمد، مالیات بر عایدی مسکن و تأثیرش بر بازار مسکن

سخن آخر

برای انجام مطالعات امکان سنجی و پیش امکان سنجی همچنین اطلاع از قیمت مسکن به اکو ساختمان بیایید. وب سایت اکو ساختمان با راه اندازی نرم افزاری در این زمینه به کمک سرمایه گذاران، صاحبان املاک و مستغلات و افراد فعال در حوزه مسکن آمده است و با برخورداری از پشتوانه شرکت بزرگ کارگشا مطالعات بسیاری در زمینه‌ها صنعت ساختمان انجام داده است.

نوشته های مشابه

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

دکمه بازگشت به بالا