بازار مسکن

راهکاری برای حل مشکل مسکن در ایران با الگو برداری از کره جنوبی

در حال حاضر ۳۳/۲ درصد از خانوارها اجاره نشین هستند و هزینه مسکن در سبد مصرف خانوارها سهم بالایی دارد. همچنین نرخ مالکیت خانوارها از ۷۱/۵ درصد در سال ۸۴ به ۶۶/۸ درصد در سال ۹۱ کاهش یافته است. این در حالی است که دو شاخص زمان انتظار و هزینه تأمین مسکن برای صاحب خانه شدن جامعه اجاره نشین به ترتیب ۲/۴ برابر و ۱/۳۶ برابر عرف جهانی است. با این وجود، شناسایی عوامل مؤثر بر رکود و رونق بازار مسکن از جمله مهمترین راه‌های مدیریت و کنترل این بازار است. در این مقاله همراه اکو ساختمان بمایند تا از راهکار کره جنوبی برای حل مشکل مسکن در ایران صحبت کنیم.

آینده بازار مسکن در ایران

با توجه به وضعیت بازار مسکن و رکودهای سنگین این بازار در سال‌های اخیر، می‌توان نتیجه گرفت که بحران مسکن در سال‌های آتی دور از انتظار نیست. به‌طورکلی بر اساس دو فاکتور اصلی شامل قیمت مسکن و تعداد معاملات مسکن، دوره رونق و رکود مسکن در ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد. به منظور ارائه راهکارهای اجرایی برای مدیریت بحران پیش آمده، تجربه موفق کشور کره جنوبی به عنوان یک الگو تشریح می‌شود.

مطالب مرتبط: نرم افزارهای تحلیل اقتصادی کدام‌اند و انواع آنلاین آن چه برتری دارند؟

آمار و ارقام مسکن در ایران

مطالعات بانک مرکزی نشان می‌دهد که با وجود رکود شدید بازار مسکن و کاهش متوسط قیمت خرید و فروش مسکن در بسیاری از استان‌ها، اما سهم هزینه مسکن در سبد خانوار در دهه اخیر افزایش یافته است. آمارها نشان می‌دهند در حال حاضر در ایران جامعه اجاره نشین ۳۳/۲ درصد از کل خانوارهای کشور را تشکیل می‌دهند. این عدد نشان دهنده این است که دو شاخص زمان انتظار و هزینه تأمین مسکن برای صاحب خانه شدن جامعه اجاره نشین به ترتیب ۲/۴ برابر و ۱/۳۶ برابر آمار جهانی است.

بررسی روند تعداد خانوارهای ساکن در واحدهای مسکونی ملکی و اجاره‌ای نشان می‌دهد که نرخ مالکیت خانوارها از ۷۱/۵ درصد در سال ۸۴ به ۶۶/۸ درصد در سال ۹۱ کاهش یافته است. علل مؤثر بر این کاهش را می‌توان افزایش سالانه نرخ تورم، کاهش درآمد واقعی خانوار و افزایش قیمت مسکن برشمرد.

افزایش قیمت مسکن از چه زمانی آغاز شد

اساساً انفجار قیمت املاک و مستغلات در تهران و سایر شهرهای بزرگ و کوچک ایران، از سال ۱۳۸۵ و اندکی پس از روی کار آمدن دولت نهم شروع شد و در کمتر از چند ماه قیمت مسکن ۵۰ درصد افزایش یافت و تا دو سال بعد از آن پیوسته ادامه داشته و نهایتاً با رکود تورمی در تابستان ۱۳۸۷ متوقف شد. در مقایسه با شاخص بهای کالاهای مصرفی که مبنای محاسبه نرخ تورم با شاخص قیمت مسکن نیز این افزایش قیمت قابل مشاهده است.

در واقع روند افزایش قیمت مسکن در سال‌های ۷۰ تا ۸۴ متناسب با شیب رشد قیمت دیگر کالاها بوده است، اما رشد غیرطبیعی قیمت مسکن در شهر تهران به طور دقیق از سال ۸۵ آغاز شده و یک شکاف بزرگ قیمتی بین کالاهای مصرفی و قیمت مسکن طی سال‌های ۸۵ تا ۹۱ ایجاد کرد. در رابطه با افزایش قیمت مسکن می‌توان کمبود عرضه نسبت به تقاضا، رکود صنعت، افزایش نقدینگی، کاهش سود بانکی و انحراف ۴۶ درصد از وام‌های بانکی در دلالی مسکن را عاملان مهم دانست.

نقش مسکن مهر و دیگر طرح‌های مسکن در بازار مسکن

اگرچه انتظار می‌رفت با اجرای طرح مسکن مهر بحران مسکن در ایران برای همیشه رفع شود، اما این طرح در عمل نه تنها نتوانست اهداف مجریان را برآورده کند، بلکه بر اساس بررسی‌ها، در سال‌های آتی مسکن‌های مهر با تبدیل زود هنگام به بافت‌های فرسوده، زمینه ساز بحران‌های جدیدی در اقتصاد ایران خواهند بود.

بررسی راهکارهای کره جنوبی برای معضل مسکن

کره جنوبی یکی از نمونه‌های موفق برای رفع بحران مسکن است که توانست با دادن بسته‌های حمایتی در قالب وام‌های مختلف از این بحران عبور کند. در واقع، این کشور نظام مالی معتبری برای ساماندهی بخش مسکن تدوین کرد که بخشی از آن در ادامه آمده است.

  • صندوق تضمین اعتبار تأمین مالی مسکن؛ دولت کره جنوبی در زمینه بهبود توانایی تأمین مالی ضعیف قرض گیرندگان که قصد دریافت وام داشتند به عنوان یک مکمل فعالیت کرده و موجب کاهش ریسک مؤسسات مالی شد.
  • سیستم پیش فروش مسکن؛ شرکت ضمانت مسکن کره جنوبی با سهم ۵۵ درصدی دولت در سهام آن، در سال ۱۹۹۳ تأسیس شد و از سال ۱۹۹۹ نقش اصلی را در ارائه ضمانت به خریداران ایفا کرد. این شرکت سهم بسزایی در توسعه ساخت و ساز در کشور کره جنوبی داشته است و با ارائه تضمین تکمیلی مسکن که در بالا به آن اشاره شد در سیستم پیش فروش نیز نقش مثبت این سازوکار را افزایش داد.

مطالب مرتبط: تورم در مصالح ساختمانی و راهکار سازندگان مسکن برا مقابله با آن

پیشنهادهایی برای حل مشکل مسکن در ایران

ایجاد صندوق مسکن و اعطای وام‌های کم بهره و بلند مدت به افراد فاقد مسکن

ارائه اوراق قرضه ملی مسکن به افراد متقاضی مسکن

ایجاد سازوکاری مانند بخت آزمایی مسکن که این امکان را به افراد می‌دهد تا صاحب خانه شوند و اعتبار آن از صندوق مسکن تأمین شود.

اعطای وام‌هایی مانند وام خرید مسکن، وام مسکن برای مستأجران، وام ساخت مسکن، اجاره به شرط تملیک خانه با اعتبار صندوق ملی مسکن

سخن آخر

برای انجام مطالعات امکان سنجی در بازار مسکن به اکو ساختمان مراجعه کنید. همچنین در اکو ساختمان بستری فراهم شده است که با استفاده از آن می‌توان مطالعات پیش امکان سنجی به صورت آنلاین انجام می‌شود. برای اطلاع از قیمت مسکن نیز می‌توانید از این بستر بهره ببرید.

نوشته های مشابه

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

دکمه بازگشت به بالا