گسترش بیماری کووید-۱۹ و تأثیر ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی

 1. خانه
 2. chevron_left
 3. بازار مسکن
 4. chevron_left
 5. آموزش بازار
 6. chevron_left
 7. گسترش بیماری کووید-۱۹ و تأثیر ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی
گسترش بیماری کووید-19 و تأثیر ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی

گسترش بیماری کووید-۱۹ و تأثیر ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی

تبعات گسترده تأثیر ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی با شیوع این ویروس در چین و به تدریج در سطح جهان، علاوه بر تهدید سلامتی عمومی، می‌تواند بر جوامع بشری پیشرفته و در حال توسعه دیده شود. عواملی مانند تأخیر در اعلام هشدار، رفتار تهاجمی ویروس، وجود عوامل زمینه‌ای رکود اقتصاد جهانی (جنگ تجاری چین و آمریکا) و زمینه‌های روانشناختی (عدم اعتماد مردم به دولت‌ها برای پیشگیری و مهار) و رفتاری مردم تشدید کننده بحران ناشی از شیوع این ویروس بوده است. در ادامه این مقاله با اکو ساختمان همراه بمانید.

چرا باید از تبعات ویروس کرونا بر اقتصاد مطلع بود

شیوع بیماری کووید-۱۹ در اثر گسترش ویروس کرونا، در زمان کوتاهی به یکی از بزرگترین بحران‌های سلامتی جهانی علیه انسان‌ها تبدیل شده است. پیامدهای شیوع این ویروس جدید به مسائل بهداشتی محدود نبوده و تبعات سیاسی، اقتصادی و امنیتی ناشی از گسترش این بیماری، سیاست‌ گذاران را به واکنش فراخوانده است. تصمیم‌ گیری و اقدام سنجیده در برابر شیوع این ویروس نیازمند شناخت موقعیت و درک کاملی از دامنه تأثیرگذاری آن است. لذا در این مقاله بر جوانب و ابعاد مختلف تأثیرگذاری آن را بر اقتصاد جهانی تمرکز دارد.

مطالب مرتبط: چگونه یک گزارش امکان سنجی پروژه عمرانی بنویسیم؟

تجربه اقتصاد جهانی از شیوع اپیدمی دیگر ویروس‌ها

کرونا ویروس به دسته‌ای بزرگی از ویروس‌ها گفته می‌شود که بیماری‌هایی از قبیل سرماخوردگی‌های متداول و کم‌ خطر تا همه‌ گیری‌هایی از جمله سارس و مرس را شامل می‌شود. نوع جدید این ویروس در شهر ووهان چین در دسامبر ۲۰۱۹، شیوع پیدا کرد که به سبب میزان عفونت و شیب صعودی مبتلایان، به عنوان یک وضعیت اضطراری از سوی سازمان بهداشت جهانی شناخته شده است. اجازه دهید تأثیرات اقتصادی شیوع دو ویروس مشابه، یعنی سارس و مرس در سال‌های گذشته را بررسی کنیم.

همه گیری ویروس سارس در چین و تبعات اقتصادی آن

ویروس سارس در سال ۲۰۰۳ در کشور چین تبدیل به یک بیماری همه‌ گیر شد و با شیوع در ۱۷ کشور مختلف، سبب ابتلای تقریباً ۱۰ هزار نفر به بیماری سارس و مرگ ۱۰ درصد از مبتلایان گردید. بر اثر این بیماری، صنایعی نظیر گردشگری، هتل‌ داری، رستوران‌ها و خطوط هوایی بیشترین تأثیر منفی را داشتند. این بیماری ۳/۵ میلیارد دلار به اقتصاد چین و ۱/۷ میلیارد دلار به اقتصاد مالزی در صنعت گردشگری و ۴/۳ میلیارد دلار به صنعت هتل‌ داری کانادا ضرر رساند. همچنین منجر به کاهش سرمایه‌گذاری‌های خارجی تا ۷/۱۲ میلیارد دلار در چین و ۲۳/۱ میلیارد دلار در هنگ‌ کنگ شد و نرخ رشد اقتصادی فصلی در دو کشور چین و هنگ‌ کنگ را به شدت پایین آورد. اگرچه پیامدهای اقتصادی سارس در کوتاه‌ مدت قابل توجه بوده‌اند، اما در بلندمدت با تشدید کنترل‌های بهداشتی و اعمال سیاست‌های پیشگیرانه در چین و دیگر نقاط دنیا، موجب شد که چین به فاصله کوتاهی پس از کنترل سارس، توانست در پایان سال ۲۰۰۳ به رقم ۱۶۶۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی دست پیدا کند.

همه گیری ویروس مرس در کره جنوبی و جنبه‌های اقتصادی آن

تجربه بعدی مربوط به ویروس مرس است که در سال ۲۰۱۵ در کشور کره‌ جنوبی مبدل به یک بیماری همه‌ گیر شد و به قرنطینه بیش از ۱۶۰۰۰ نفر، ابتلای بیش از ۱۸۶ نفر و مرگ ۳۸ نفر از مبتلایان منجر شد. دولت کره‌ جنوبی برای مقابله با این بیماری، بودجه‌ای بالغ بر ۸۶۰ میلیون دلار را صرف ایجاد یک سیستم قرنطینه و مراقبت بهداشتی کرد و هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم پزشکی فراوانی را برای شناسایی مبتلایان و درمان آن‌ها انجام داد؛ مانند همه گیری ویروس سارس چین و برخی کشورها، ویروس مرس نیز بزرگترین ضربه را به بخش گردشگری، هتل‌ داری و رستوران کره‌ جنوبی وارد ساخت و زیانی بالغ بر ۲/۶ میلیارد دلار را تنها در حوزه گردشگری به جای گذاشت. با توجه به اینکه کانون اصلی این بیماری در کره‌ جنوبی باقی ماند، لذا فاقد پیامدهای جهانی اقتصادی بوده و بیش از همه سبب کاهش تولید ناخالص داخلی کره‌ جنوبی و رشد منفی ۲/۵۴ درصدی در سال ۲۰۱۵ شده است. با توجه به امتداد شیوع و گسترش کووید-۱۹ در جهان نمی توان آمار دقیقی از تأثیر ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی اعلام کرد.

عوامل مؤثر بر غافلگیری اقتصاد جهانی ناشی از بیماری کووید-۱۹

در هر دو بحران قبلی ناشی از شیوع کرونا ویروس‌ها، تدابیر پیشگیرانه نقش اول را در کنترل شیوع بیماری و محدود کردن پیامدهای آن ایفا کرده‌اند. با این حال، شرایط از هنگام شیوع بیماری کووید-۱۹ مانند نمونه‌های قبلی نبوده و این بیماری، منجر به غافلگیری اقتصاد جهانی شده است. بنابر نظر کارشناسان محرکه‌های تشدید کننده پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا شامل موارد زیر می‌شود.

 • تأخیر در اعلام هشدار نسبت به خطر گسترش ویروس کرونا؛ این تأخیر از سوی دولت چین، کشورهایی که در معرض شیوع بوده‌اند و نیز سازمان بهداشت جهانی صورت گرفته و باعث همه‌ گیر شدن بیماری در دنیا شده است.
 • رفتار تهاجمی ویروس؛ به دلیل سرعت انتقال بالا و وجود دوره نهفتگی بیماری، کرونا بیش از دو ویروس مرس و سارس گسترش یافت.
 • وجود عوامل زمینه‌ای رکود اقتصاد جهانی؛ بر اساس گزارش‌های بانک جهانی و صندوق بین‌ المللی پول، رشد اقتصادی دنیا در سال‌های اخیر با چالش‌های متعددی مواجه بوده است و گسترش ویروس نیز باعث بیشتر شدن آن شده است.
 • زمینه‌های روانشناختی و رفتاری؛ واکنش‌های محافظه‌ کارانه عمومی نسبت به این ویروس تبعات منفی اقتصادی را تشدید کرده و موجب کاهش میزان تقاضا در طیف وسیعی از محصولات و خدمات مصرفی شده است. مردم با عدم اعتماد به دولت‌ها اقداماتی مستقل مانند لغو سفر یا به تأخیر انداختن آن، تعطیل کردن کسب و کار ناشی از کاهش مشتری و ترس از ابتلا به تبعات منفی گسترش ویروس دامن زدند.

پیامدهای اصلی شیوع ویروس بر اقتصاد جهانی

 • با فرض بر عدم توانایی چین در دستیابی به ظرفیت تولید گذشته، تقاضا برای انرژی کاهش می‌یابد و تعادل عرضه و تقاضای بازار انرژی و به ویژه نفت را بر هم می‌زند؛
 • تولید کنندگانی که در حلقه‌های زنجیره ارزش به چین وابسته هستند، با افت جایگاه رقابتی مواجه خواهند شد و سبب موج جدیدی از ادغام و تملیک‌های جهانی می‌شود؛
 • برخی صنایع نظیر گردشگری، هتل‌ داری و سرگرمی بیش از سایر صنایع آسیب خواهند دید و حتی با وجود رفع کامل تهدید بیماری، با یک فاصله زمانی قابل توجه برای بازیابی مواجه خواهند بود.

راهکارهای مقابله با همه گیری جهانی

اگرچه نوع و ماهیت تقاضا در طول زمان تغییر می‌کند، اما نیاز پابرجاست. در خصوص شیوع این ویروس، برخی صنایع که به نیازهایی از قبیل گردشگری، هتل‌ داری، سرگرمی و آموزش پاسخ می‌دادند، باید نسبت به تغییر نوع تقاضا به سرگرمی‌های آنلاین هوشیار باشند.

از طرفی، در میان‌ مدت، خلاء های بازار خود را به شکل فرصت‌هایی برای افزایش دامنه کسب‌ و کار نشان خواهند داد. این فرصت‌ها در قالب امکان تنوع‌ بخشی به سبد کسب‌ و کارها و محصولات یا تملیک شرکت‌هایی که به هر دلیل در شرایط بحرانی قادر به ادامه فعالیت نبوده‌اند، رخ می‌دهد.

چشم‌ انداز اقتصادی ایران در زمان شیوع ویروس کرونا

به دلیل وابستگی ایران به اقتصاد چین، چالش‌های ناشی از همه‌ گیری کووید-۱۹ برای کشور وجود دارد و از محرکه‌های تشدید تبعات شیوع این ویروس، تأثیر می‌پذیرد (کاهش نیاز به انرژی در چین می‌تواند به اندک صادرات نفت ایران به چین را تحت‌الشعاع قرار دهد و درآمد ناشی از آن و در پی آن بودجه بندی دولت را تحت تأثیر قرار دهد). ناگفته نماند که محدودیت‌ صادرات برای سایر مواد معدنی نیز صدق می‌کند.

مطالب مرتبط: افزایش ساخت و ساز در نیمه جنوبی تهران و حاشیه نسبت به دیگر نقاط تهران

سخن آخر

شیوع بیماری کووید-۱۹ در سطح جهانی، شوک جدی به اقتصاد جهان وارد کرده است. تأثیر ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی به ویژه صنایعی نظیر گردشگری، هتل‌ داری و سرگرمی که بیشترین ضربه اقتصادی را متحمل شده‌اند از کسی پوشیده نیست. به‌طورکلی می‌توان برهم خوردن توازن عرضه و تقاضا انرژی، ادغام تولید کنندگان متأثر از بحران و رکود صنایع متأثر را به عنوان منها تغییرات اقتصاد جهانی دانست. برای انجام مطالعات امکان سنجی و اطلاع از قیمت مسکن به وب سایت اکو ساختمان مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست