رابطه تورم و قیمت مسکن چیست؟

  1. خانه
  2. chevron_left
  3. بازار مسکن
  4. chevron_left
  5. رابطه تورم و قیمت مسکن چیست؟
رابطه تورم و قیمت مسکن چیست؟

رابطه تورم و قیمت مسکن چیست؟

به‌طورکلی با افزایش یا کاهش تورم تغییراتی در بازارهای مالی رخ می‌دهد که بازار مسکن به عنوان یک بازار مالی را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. در اقتصادهای ضعیف و بدون پشتوانه مانند اقتصاد ایران افزایش تورم بسیار مشاهده می‌شود و در بازارهای مالی تأثیر می‌گذارد. در این مقاله از اکو ساختمان به دنبال معرفی رابطه تأثیر تورم بر قیمت مسکن هستیم و عوامل مؤثر بر آن را بیان کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

رابطه نسبتی بین قیمت‌ها

پیش از بیان رابطه بین تورم و قیمت مسکن لازم است به تعریف رابطه نسبی قیمت‌ها بپردازیم. علی پاکزاد در خبر آنلاین می‌نویسد: «در اقتصاد بیش از قیمت کالاها نسبت بین قیمت‌ها است که اهمیت پیدا می‌کند، قیمت یک کالا در مقایسه با کالای دیگر را نسبت قیمتی می‌نامیم.»

اجازه دهید این نقل قول را ساده‌تر بیان کنم هنگامی که فردی یک کیلو گوشت گوسفندی را با پنج کیلو گندم مبادله می‌کند یعنی قیمت نسبی بین این دو کالا یک به پنج است. حالا زمانی که این فرد به ازای یک کیلو گوشت مجبور به پرداخت شش کیلو گندم شود، به این معنی است که ارزش گندم کاهش پیدا کرده است.

در تحلیل بازارهای مالی مانند بازار نفت و طلا نیز همین رخ می‌دهد، تحلیلگران نسبت‌های خاصی از قیمت این دو کالای استراتژیک را به عنوان شاخص در نظر می‌گیرند.

 هنگامی که قیمت‌ها در بازار از این نسبت‌ها دور می‌شود تحلیلگران پیش بینی می‌کنند که قیمت‌ها دوباره به سمت همان نسبت‌های قبلی باز خواهد گشت و بر همین اساس به تحلیل و ارزیابی بازار می‌پردازند.

در اقتصاد ایران نیز دلار به یک شاخص بدل شده است و مردم و تحلیلگران ارزش دارایی‌های خود نظیر مسکن، زمین، طلا و … را با توجه به نرخ دلار می‌سنجند. حالا در سبد دارایی ایرانیان بزرگ‌ترین دارایی املاک است، خانه‌هایی که نقش سرپناه را دارند، در عین حال نقش پس انداز آتیه و سند ضمانت بانکی را هم یدک می‌کشند.

با نگاهی به آمارهای مرکز آمار ایران در سال‌های ۸۹ تا ۹۲ که سیاست هدفمندی اجرایی شد، شهروندان تهرانی با فروش یک متر مربع می‌توانست ۱۲۱ کیلو گوشت خریداری کند ولی این رقم تا چند ماه پیش از اجرایی شدن این سیاست ۱۵۷ کیلوگرم بود. این یعنی ارزش یک دارای مهم ۲۲ درصد کاهش پیدا کرد.

اگر بخواهیم ارزش مسکن را با شاخص پایدارتر مانند نرخ ارز بسنجیم، متوجه می‌شویم که قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در سال ۸۹ معادل ۱۵۴۵ دلار بوده که در بهار سال ۱۳۹۳ قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران به ۱۲۱۸ دلار رسیده است که گویای کاهش ۲۱ درصدی ارزش آن‌هاست.

پس با توجه به رابطه نسبی قیمت‌ها که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد. قیمت مسکن با فاصله گرفتن از شاخص آن یعنی نرخ دلار در آینده سعی بر برقراری تناسب دارد و به آن نسب قبلی باز می‌گردد. طبیعی است که با افزایش نرخ دلار قیمت مسکن هم افزایش پیدا کند.

مطالب مرتبط: پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ ممکن یا ناممکن

ماهیت سرمایه‌ای مسکن

علاوه بر نرخ ارز و رابطه نسبی قیمت‌ها، ماهیت مسکن نیز بر رابطه تورم و قیمت مسکن مؤثر است. مسکن همانطور که گفته شد در سبد دارایی ایرانیان ماهیت سرمایه‌ای دارد و با نگاهی به آینده خریداری می‌شود. همین دلیل به افزایش تقاضا برای این کالا در شرایط تورمی افزایش پیدا می‌کند.

به‌طورکلی عوامل مؤثر بر بازار مسکن مانند سایر بازار‌ها به دو بخش، عوامل سمت تقاضا و عوامل سمت عرضه تقسیم می‌شوند، وجه تمایز بازار مسکن نسبت به سایر بازار‌ها به دلیل عوامل مؤثر بر این بازار در سمت تقاضا است. در بازار مسکن عوامل سمت تقاضا خود به دو دسته تقاضای واقعی مسکن (تقاضای ناشی از نیاز خانوار) و تقاضای سرمایه‌ای (تقاضای مسکن برای حفظ ارزش دارایی) تقسیم می‌شوند.

در شرایطی که تورم در حال افزایش است، بازار مسکن به دلیل افزایش تقاضا برای خرید و حفظ سرمایه افزایش پیدا می‌کند و به دلیل اینکه تقاضا سرمایه‌ای بوده نه مصرفی، شرایط رکود در بازار مسکن حاصل می‌شود؛ زیرا افراد در شرایط تورمی به حفظ دارایی‌های خود تمایل دارند.

تأثیر تورم در بازارهای مرتبط با مسکن

همچنین تورم از طریق افزایش قیمت نهاده‌های تولید، می‌تواند بر بازار مسکن تأثیر داشته باشد؛ با افزایش تورم در قیمت نهاده‌های تولید مسکن مانند آهن، سیمان، آجر، چوب و … نیز افزایش در قیمت تمام شده مسکن به وجود می‌آید.

مطالب مرتبط: رشد دوره‌ای قیمت مسکن در تهران؛ مناطق ۲۲ گانه و حومه

سخن آخر

با شناسایی عوامل مؤثر بر بازار مسکن و تشخیص تحرک‌هایی که در آن صورت می‌گیرد، می‌تواند به زمان مناسب برای سرمایه گذاری در این بخش رسید. اکو ساختمان با ارائه آنلاین پیش امکان سنجی و قیمت مسکن، همچنین انجام مطالعات امکان سنجی می‌تواند در چراغ راه سرمایه گذاری در بخش مسکن باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست