نقدینگی سرگردان بازار دوباره به جان مسکن افتاد، وضعیت بازار مسکن

  1. خانه
  2. chevron_left
  3. بازار مسکن
  4. chevron_left
  5. نقدینگی سرگردان بازار دوباره به جان مسکن افتاد، وضعیت بازار مسکن
نقدینگی سرگردان بازار دوباره به جان مسکن افتاد، وضعیت بازار مسکن

نقدینگی سرگردان بازار دوباره به جان مسکن افتاد، وضعیت بازار مسکن

نقدینگی سرگردان در بازار، تک‌تک تمامی بازارهای داخلی از جمله بازار سکه و طلا، بازار ارز، بازار مسکن و بازار سرمایه را درنوردید. در خرداد ماه سال ۹۹ با تحرک کوچکی در بازار مسکن دوباره به این بازار می‌آید. سرمایه داران برای از دست نرفتن سرمایه خود ناچار باید آن را در بازاری سرمایه گذاری کنند. از سال ۹۶ تا به امروز شاهد نوسان در بازارهای مختلف داخلی بودیم که دلیل آن را می‌توان سرمایه سرگردان دانست. در این مقاله از اکو ساختمان برای اطلاع از وضعیت بازار مسکن با ما همراه باشید.

چرا اقتصاد ایران دچار سرگردان است؟

به طور کلی با بسته شدن یک جامعه و محدود شدن راه‌های ابزار آن، رکود در آن حاکم می‌شود. در جامعه اقتصادی ایران سرمایه‌ها در بازارهای مختلفی مانند ارز، طلا، مسکن، صادرات و گاهی خودرو در گردش هستند. با از سرگیری تحریم‌ها درگاه‌های صادرات بسته شد، از این رو با تعطیل شدن این بخش از بازار و سرریز سرمایه آن به دیگر بازارها، شاهد بودیم که بازارهای ارز، طلا، مسکن و بورس را برهم زد و نظم عرضه و تقاضا را شکست. البته این تنها عوامل نبودند که نظم بازار مسکن را درهم شکستند. معامله‌های سفته بازانه دلالان، عدم نظارت بر قیمت مسکن، عدم اجرای طرح‌های مسکن در چند سال اخیر، افزایش تقاضا برای مسکن به ویژه در شهر مهاجرپذیری مانند تهران و بسیاری عوامل دیگر نیز بر این آشفتگی دامن زدند.

مطالب مرتبط: تحلیل و بررسی رابطه تورم و قیمت مسکن

آیا این وضعیت ادامه پیدا می‌کند؟

بنا بر گزارش بانک مرکزی ایران ارزش پولی واردات برابر ۴۳۷۳۵ میلیون دلار در سال ۹۸ بوده است. این مبلغ از صادرات معادل ۲۳۶۵ میلیون دلار بیشتر بوده، در نتیجه تراز تجاری منفی را در برداشته است. با برقراری دوباره تحریم‌ها فروش نفت شدیداً کاهش پیدا کرده است که امری طبیعی است و از آنجایی که صادرات غیر نفتی ایران نیز ناچیز است، بنابراین این اعداد پیش بینی می‌شدند.

کاهش صادرات نسبت به واردات نشان از عدم خروج سرمایه از بازار بسته ایران دارد و از طرفی هم با افزایش واردات این بازار کوچک‌تر هم می‌شود. با تحرکی هر چند کوچک که در بخش مسکن دیده شده است، پیش بینی می‌شود این روند ادامه داشته باشد و همگام با نرخ تورم بالا رود.

عوامل تأثیرگذار بر بازار مسکن در چند ماه اخیر

بازار مسکن از آنجایی که مشاغل زیادی را در زیر مجموعه خود دارد، از زوایای مختلفی و تحت تأثیر دیگر بازارها و عوامل اجتماعی-سیاسی متفاوتی قرار می‌گیرد. در این بخش از مقاله به بررسی این عوامل پرداخته شده است تا بلکه بتواند راهگشای سیاست‌های سرمایه گذاری باشد.

بورس بر مسکن یا مسکن بر بورس

با بالا رفتن شاخص بورس و سودهای کلانی که در جیب سرمایه گذاران می‌رفت و از طرفی با رکود بازار مسکن، بسیار از سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در بازار سرمایه را تمایل پیدا کردند. با خروج برخی از سرمایه‌ها از بازار مسکن و ورود آن به بازار سرمایه، شاهد رشد چشمگیر شاخص بورس و جان گرفتن بازار مسکن بودیم؛ ولی به نظر می‌رسد با پایین آمدن دوباره شاخص و ریسک بیشتر بازار سرمایه، همچنین سودی که به سرمایه گذاران رسیده است، حالا دوباره نوبت بازار مسکن است که دستخوش نوسان شود. در این مرحله سرمایه گذارانی که سرمایه خود را از بازار مسکن به بورس آورده بودند در حال بازگشت هستند.

مصالح ساختمانی، دستمزد، انشعابات و مجوزها

در سال ۹۸ پیش بینی بیشتر کارشناسان حوزه مسکن، رکود بیشتر بازار و کاهش قیمت‌ها به دلیل کاهش تقاضا بود؛ ولی در حال حاضر نه تنها مسکن ارزان نشده است بلکه با افزایش قیمت مصالح ساختمانی، افزایش دستمزد کارگران، افزایش هزینه اجرای انشعابات و اخذ مجوزهای لازم، شاهد بالا رفتن دوباره قیمت مسکن هستیم. افزایش قیمت مسکن در دو سال گذشته بیشتر به دلیل افزایش قیمت زمین بود ولی در حال حاضر افزایش قیمت مسکن به دلیل بالا رفتن قیمت مصالح ساختمانی، دستمزد ۲۵ تا ۳۰ درصدی کارگر، افزایش هزینه اخذ مجوزها از سوی شهرداری و افزایش هزینه انشعابات آب، برق، گاز است. اگر این وضعیت همچنان ادامه پیدا نکند و عرضه با تقاضا هماهنگ نشود، قیمت‌ها به طور افسار گسیخته‌ای بالا خواهند رفت.

ورود قوه قضاییه به بازار مسکن

در چند سال گذشته با بالا رفتن قیمت ارز و سکه در بازار داخلی، قوه قضاییه به درخواست دولت به بازار ورود کرد و متخلفان را دستگیر و در مواردی اعدام کرد. آیا این اقدام در رابطه با مسکن شدنی است. آیا باید منتظر دستگیری محتکران و دلالان آپارتمان باشیم؟ آیا این اقدام تأثیری بر افزایش قیمت مسکن خواهد داشت یا همانطور که شاهد بالا رفتن قیمت ارز و سکه بودیم، با ورود پلیس به نیز قیمت مسکن پایین نمی‌آید که هیچ، بالاتر هم می‌رود؟ پاسخ این سؤالات به نظر بسیاری از کارشناسان روشن است و تنها گذشت زمان می‌توان آن را مشخص کند.

چهارم بهمن ماه در سال ۱۳۹۶ بود که نیروی انتظامی اعلام کرد با تخلفات در بازار ارز برخورد می‌کند.‌ آن زمان گفتند که قصد داریم با افراد تأثیرگذار و پشت پرده بازار ارز برخورد کنیم که البته همین اقدام هم انجام شد. از روز پنجم بهمن ۱۳۹۶ که قیمت دلار ۴۵۳۳ تومان بود تاکنون نرخ این ارز ۲۹۱ درصد رشد کرده است.‌

این اتفاق در بازار سکه و طلا نیز انجام شد و دستگیری‌هایی نیز صورت گرفت. پنجم بهمن ماه ۱۳۹۶ قیمت سکه امامی یک میلیون و ۵۱۱ هزار تومان بود. ۲۳ آبان ۱۳۹۷ با اعدام سلطان سکه، قیمت سکه به ۳ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان رسید. با افت و خیزهای نه چندان خیزشی اکنون یا به طور دقیق‌تر ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ نیز سکه ۷ میلیون و ۶۱۸ هزار تومان شد که به معنی رشد ۴۰۱ درصدی آن نسبت به پنجم بهمن ۱۳۹۶ است.

حالا سری هم به آمارهای بازار مسکن بزنیم. میانگین قیمت مسکن در تهران از بهمن ۱۳۹۶ تا کنون ۲۰۷ درصد رشد کرده است. بهمن ۱۳۹۶ متوسط قیمت خانه در تهران ۵ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان در هر متر مربع بود و اردیبهشت ۱۳۹۹ هم متوسط قیمت مسکن در تهران ۱۶ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان است.

در انتها باید در نظر گرفت که در ۲۸ ماه گذشته قیمت سکه ۴۰۱ درصد، نرخ ارز ۲۹۱ درصد و قیمت مسکن ۲۰۷ درصد افزایش یافته است. تجربه چند گذشته به ما گوشزد می‌کند مادامی که نرخ ارز و تورم روند صعودی دارد قیمت اسمی مسکن بدون توجه به تقاضای بازار افزایش خواهد یافت و اگر پلیس و قوه قضاییه به بازار ورود کند شاید موجب بالا رفتن بیشتر قیمت مسکن نیز شود.

وضعیت بازار مسکن در تابستان ۹۹ چگونه خواهد بود؟

با رکود بازار مسکن در چند سال گذشته و کاهش چشمگیر میزان معاملات در شهری مانند تهران و از طرف دیگر بالا رفتن شاخص بورس، توجه سرمایه گذاران به این بازار جلب شد و با پایین آمدن شاخص دوباره سرمایه از بازار بورس خارج شد و به سمت بازار مسکن رفت. با این موج کمی تحرک در بازار مسکن به وجود آمد ولی به نظر می‌رسد با موج دوم کرونا و وخیم‌تر شدن شیوع بیماری در انتهای تابستان و در ادامه پاییز، رکود در بازار مسکن باقی بماند و حجم معاملات همچنان کم باشد.

مطالب مرتبط: قیمت امروز مسکن و حواشی بازار مسکن در نیمه نخست سال ۹۹

سخن آخر

با نظرات وزیر راه و شهرسازی در خصوص بالا رفتن قیمت مسکن مبنی بر نخریدن مسکن تا ارزان شدن آن و کمک گرفتن دولت از قوه قضاییه برای کنترل بازار مسکن، بروز موج دوم کرونا و تحریم‌ها وضعیت بازار مسکن به همین صورت به قوت خود باقی خواهد ماند. برای انجام مطالعات امکان سنجی و پیش امکان سنجی همچنین اطلاع از قیمت مسکن به اکو ساختمان مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست