تسطیح منابع چیست، مراحل و اهداف آن کدام است؟

  1. خانه
  2. chevron_left
  3. امکان سنجی و پیش امکان سنجی
  4. chevron_left
  5. تسطیح منابع چیست، مراحل و اهداف آن کدام است؟
تسطیح منابع چیست، مراحل و اهداف آن کدام است؟

تسطیح منابع چیست، مراحل و اهداف آن کدام است؟

 

تسطیح منابع (Resource Leveling) از زیر مجموعه‌های مدیریت منابع و کنترل پروژه محسوب می‌شود. پس از بر عهده گرفتن مسئولیت اجرای یک پروژه توسط مدیران، منابع را بر اساس پیشبرد بهتر پروژه برنامه ریزی می‌کنند. به طور کلی در هر سازمانی، تسطیح منابع یکی از عناصر اصلی مدیریت منابع محسوب می‌شود.

تسطیح منابع چیست؟

تسطیح منابع در واقع تکنیکی از کنترل پروژه به حساب می‌آید که در آن از ابتدا تا انتهای پروژه و با توجه به زمان بندی آن، تعادلی بین تقاضا و عرضه منابع در بخش‌های مختلف برقرار می‌کند تا منابع مورد نیاز برای یک فعالیت مشخص در زمان مشخص برای انجام آن فعالیت در دسترس باشد و کمترین نوسان در میزان منابع را داشته باشد.

تسطیح منابع در واقع بهینه سازی منابع در زمان محدود است. در تسطیح منابع سعی می‌شود بدون تغییر زمان تکمیل پروژه نحوه مصرف از منابع در زمان به گونه‌ای تغییر یابد که تا حد امکان نوسانات نمودار مصرف در زمان کاهش یابد.

مطالب مرتبط: روند ایده پردازی و ارزیابی ایده در کارآفرینی چیست؟

محدودیت‌هایی که در پروژه به تسطیح منابع منجر می‌شود

محدودیت‌های اجباری که در پروژه‌های عمرانی شامل محدودیت‌های فیزیکی مانند انجام آزمایشات خاک، بتن و جوش در حین عملیات ساختمانی یا خرابی ماشین آلات ساختمانی و … می‌شود. این محدودیت‌ها از پیش تعیین شده‌اند و مدیر پروژه باید از پیش برای آن برنامه ریزی کرده باشد.

محدودیت‌های اختیاری، این قبیل محدودیت‌ها بر اساس ترجیحات یا تصمیمات گروه به وجود می‌آید، به طور مثال برای پروژه‌های عمرانی، استفاده از ۲۰۰ کارگر در مدت زمان کم به جای استفاده از ۱۰۰ کارگر در مدت زمان بیشتر را می‌توان عنوان کرد که توسط مدیر پروژه تصمیم گیری می‌شود.

محدودیت‌های خارجی که اغلب بر اساس نیازها یا خواسته‌های شخص ثالث یا کارفرما اعمال می‌شود. در یک پروژه عمرانی، اعلام ددلاین زودتر از موعد را از جمله این محدودیت‌ها مثال زد.

هدف از تسطیح منابع چیست؟

تسطیح منابع با جلوگیری از تخصیص بیش از حد منابع به یک بخش در پروژه‌ای، از اتلاف منابع پیشگیری می‌کند و به سازمان کمک می‌کند از منابع موجود حداکثر بهره برداری را داشته باشد. در این تسطیح منابع مدیر پروژه زمان‌هایی که از منابع استفاده نمی‌شود را شناسایی می‌کند و با استفاده از تکنیک‌هایی از این امر جلوگیری می‌کند. البته این تکنیک‌ها ریسک‌هایی را نیز به دلیل تضاد منابع متوجه سازمان می‌کند.

با تسطیح منابع چه ریسک‌هایی به وجود می‌آید؟

از جمله ریسک‌هایی که با تسطیح منابع به وجود می‌آید، می‌توان به تأخیر در وظایف خاصی که باید تکمیل شود، مشکل در تخصیص منابع مختلف، عدم توانایی تغییر وابستگی‌های وظایف در برخی بخش‌های پروژه، حذف برخی از وظایف، اضافه کردن وظایف بیشتر، تأخیر کلی پروژه و افزایش بودجه پروژه اشاره کرد. در این راه مدیر پروژه با تجربه‌ای که دارد و شناختی که نسبت به کارفرما در طول پروژه به دست می‌آورد، توانایی تصمیم گیری درباره پذیرش این ریسک‌ها را پیدا خواهد کرد.

تکنیک‌های تسطیح منابع کدام‌اند؟

اگر مدیریت پروژه با استفاده از نرم افزارهایی مانند مایکروسافت پروجکت، پریماورا و … انجام می‌شود. پس حتماً تکنیک‌هایی که این نرم افزار برای تسطیح منابع پیشنهاد می‌کند می‌تواند مشکلات را کاهش دهد و ریسک محاسبه شده‌ای را به سازمان تحمیل کند. از جمله تکنیک‌های تسطیح منابع می‌توان به تأخیر، جداسازی، فشرده سازی و بسط دادن اشاره کرد.

به طور مثال اگر در یک پروژه عمرانی که مدت زمان انجام آن چهار روز باشد و در آن پروژه برای هر روز حداکثر میزان دسترسی به دو کارگر وجود باشد و همزمان دو وظیفه انجام شود. تسطیح منابع این پروژه با توجه به چهار تکنیک گفته شده به صورت زیر است.

تأخیر انداختن

تکنیک تأخیر انداختن (delaying) به این صورت است که می‌توان پروژه را به جای چهار روز در هشت روز انجام داد و با افزایش زمان در پروژه با محدودیت وجود کارگر مقابله کرد.

جداسازی

در جداسازی (splitting) وظایف با الویت بالاتر را زودتر با توان بیشتر و سرعت بالاتر انجام داد و سپس زمان باقی مانده را با نیروی کار در دسترس به وظایف با الویت پایین‌تر اختصاص داد.

فشرده کردن

با فشرده سازی نیروی (crunching) کار برای انجام یک وظیفه و بالا بردن سرعت انجام کار در یک وظیفه و اتمام آن، سپس رسیدگی به وظیفه بعدی با نیروی کار متعارف، می‌توان پروژه را زمان تعیین شده به پایان رساند.

بسط دادن

در تکنیک بسط دادن (stretching) نیروی کار برای مدت مشخصی بین دو وظیفه تقسیم می‌شود و با افزایش تعداد روزهای کاری، هر دو وظیفه به طور کامل به اتمام می‌رسد.

لازم به یادآوری است که این سناریو در زمان محدودیت در نیروی کار اجرا شد ولی در شرایطی که زمان تحویل پروژه برای کارفرما مهم باشد، بدیهی است که با اضافه کردن به نیروی کار، وظایف در مدت زمان کمتری اجرا خواهند شد و تکنیک‌هایی مانند فست ترکینگ (Fast Tracking) و کرشینگ (Crashing) به میان خواهند آمد که به موازی سازی فعالیت‌ها، همپوشانی بیشتر وظایف و افزایش نیروی کار و ماشین آلات کارگاهی اشاره می‌کند.

نرم افزارهایی برای مدیریت پروژه و تسطیح منابع

همانطور که در بخش تکنیک‌های تسطیح منابع به آن اشاره شد. نرم افزارهای مختلفی برای مدیریت و کنترل پروژه وجود دارند که در بین آن‌ها نرم افزار مایکروسافت پروجکت از گروه آفیس و نرم افزار پریماورا، از معروف‌ترین گزینه‌ها هستند. این نرم افزارها از بهترین نمونه‌های مدیریت پروژه محسوب می‌شوند ولی ایراداتی نیز دارند. از مهم‌ترین مشکلات این نرم افزارها آفلاین بودن آن‌ها است که البته با اضافه شدن درگاه‌های ابری امکان به اشتراک گذاشتن پروژه بین افراد مشخصی وجود دارد. علاوه بر این هزینه بسیار بالای این نرم افزارها است که برای شرکت‌های کوچک و نوپا می‌تواند هزینه‌ها زیادی به وجود بیاورد.

مطالب مرتبط: داده کاوی یا دیتا ماینینگ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سخن آخر

نرم افزار اکو ساختمان یک راه به صرفه و حرفه‌ای برای انجام خدماتی مانند پیش امکان سنجی و امکان سنجی پروژه‌های سرمایه گذاری، تحلیل و پیش بینی قیمت مسکن و مصالح ساختمانی آماده است. امکاناتی که اکو ساختمان به مشتریان ارائه می‌دهد، شامل اطمینان از سودآوری پروژه، سناریوی بهینه مشارکت، آگاهی از آینده بازار مسکن، ارائه بهترین سناریو اجرای پروژه، بهترین زمان خرید یا فروش مسکن و اطلاع از روند آینده قیمت مصالح و تجهیزات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست