طرح مسکن ملی یا اقدام ملی مسکن چیست؟

 1. خانه
 2. chevron_left
 3. بازار مسکن
 4. chevron_left
 5. طرح مسکن ملی یا اقدام ملی مسکن چیست؟
طرح ملی مسکن و شرایط آن

طرح مسکن ملی یا اقدام ملی مسکن چیست؟

با روی کار آمدن دولت دهم انتقادات زیادی از طرح مسکن مهر، شرایط، نحوه ثبت نام و چگونگی ساخت آن به آن وارد شد. لذا در هیئت دولت تصمیم گرفته شد که با اتمام طرح مسکن مهر، طرح جدیدی برای تامین مسکن اقشار مختلف مردم ارائه و اجرا شود. متاسفانه پس از گذشت شش سال این امر محقق نشد و تا به امروز به تاخیر افتاد. با رشد سریع نرخ مسکن در کلانشهرها به ویژه در شهر تهران در دو سال اخیر، دولت ناچار به اجرای طرح مسکن ملی شد تا به وسیله آن کمی از نابسامانی بازار مسکن را کاهش دهد. در ادامه با سرفصل‌هایی از قبیل شرایط ثبت نام طرح مسکن ملی، چگونگی ثبت نام طرح مسکن ملی و تفاوت آن با طرح مسکن مهر با شما همراه هستیم.

تفاوت طرح ملی مسکن با طرح مسکن مهر چیست؟

با اعلام شرایط ثبت نام کنندگان و چگونگی روند طرح ملی مسکن مشخص شد که این طرح در بسیاری از زمینه‌ها از طرح مسکن مهر متفاوت است. در طرح مسکن ملی از ثبت نام کنندگان درخواست آورده ۳۰ درصدی قیمت تمام شده مسکن شده است. از همین بند مشخص می‌شود که خلاف طرح مسکن مهر، مخاطبان طرح مسکن ملی قشر متوسط به بالای جامعه هستند. در طرح مسکن مهر آورده ابتدایی افراد به صورت اقساطی و زیر ۱۰ میلیون تومان بود که دهک‌های پایین جامعه را شامل می‌شد.

ظرفیت محدود طرح ملی مسکن از تفاوت‌های آشکار آن با طرح ملی مسکن است. در اطلاعیه سامانه ثبت نام طرح ملی مسکن آمده است که با اتمام ظرفیت ثبت نام، درگاه برای ثبت نام دیگر متقایان بسته خواهد بود. این امر می‌تواند از بی صاحب خانه ماندن واحدهای مسکونی جلوگیری کند که از ایرادات اساسی طرح مسکن مهر بود.

در طرح ملی مسکن دیگر ساختمان‌های بلند مرتبه در ۱۰ یا ۱۵ طبقه ساخته نخواهد شد. تعداد طبقات طرح مسکن ملی در نهایت ۷ طبقه خواهد بود که می‌تواند انگیزه‌ای برای ثبت نام متقاضیان باشد.

در طرح مسکن مهر زمین‌های خریداری شده و اهدایی در خارج از شهرها بود که هزینه احداث راه، زیرساخت‌هایی مانند درمانگاه، مدرسه و … را بر دوش دولت می گذاشت ولی در طرح ملی مسکن زمین‌‌هایی در داخل بافت شهری برای ساخت مسکن در نظر گرفته شده است. با این کار هم ارزش واحدهای مسکونی ساخته شده بیشتر خواهد بود و هم هزینه زیرساخت سازی را از دوش دولت بر می‌دارد.

یکی دیگر از تفاوت‌های مثبت طرح ملی مسکن با طرح مسکن مهر این است که در طرح حاضر دولت با صاحبان زمین نیز برای خانه‌دار شدن و پرداخت تسهیلات همکاری می‌کند. در این طرح تنها به ارائه واحدهای مسکونی اقدام نمی‌شود و به طور کلی دارای شرایط مختلفی برای خانه‌دار شدن متقاضیان است.

شرایط ثبت نام طرح ملی مسکن چیست؟

طبق شرایطی که از طریق وب سایت سامانه طرح ملی مسکن به آدرس طرح اقدام ملی تولید مسکن اعلام شده است که متقاضیان برای ثبت نام و اطلاع از شرایط و نحوه ارائه اطلاعات نیز باید به همین سامانه مراجعه کنند، تنها افرادی که شرایط زیر را دارا باشند، می‌توانند از این طرح و فرصت برای خانه‌دار شدن بهره ببرند. برای سهولت در کار شرایط متقاضیان در ادامه آورده شده است.

 • متقاضی و افراد تحت تکفل باید، فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی (از ۱۳۸۴/۰۱/۰۱ به بعد) بوده و از تاریخ ۱۳۵۷/۱۱/۲۲ از هیچ یک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. به عبارتی سبز بودن فرم ‹‹ج›› در استعلام از سامانه مربوطه (موضوع ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی عرضه و تأمین مسکن) ملاک است.
 • متقاضی باید متأهل و یا سرپرست خانوار باشد.
 • زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن هستند.
 • متقاضیان باید دارای حداقل ۵ سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر مورد تقاضا باشند.
 • در شهرهای جدید سابقه سکونت حداقل ۵ سال در شهر جدید مورد تقاضا و یا در شهر مادر ملاک است.
 • ·          نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و …
 • متقاضیان باید توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن (مازاد بر تسهیلات بانکی) را داشته باشند.
 • متقاضیان باید امکان سپرده‌گذاری حداقل سی درصد هزینه ساخت مازاد بر تسهیلات بانکی، در خصوص واجدین شرایط بر اساس اعلام دستگاه یا نهاد مربوطه را داشته باشند.
 • متقاضیان باید توانایی پرداخت اقساط ماهیانه بانکی تسهیلات دریافتی را دارا باشند.

در طرح ملی مسکن چه نواقصی وجود دارد؟

با توجه به اینکه طرح مسکن ملی یک کپی اصلاح شده از طرح مسکن مهر است، در طرح حاضر بسیاری از نواقص طرح مسکن مهر اصلاح شده است. البته نواقص اصلاح شده به این صورت است که بار هزینه‌هایی که در روند ساخت و تحویل واحدهای مسکونی بر دوش دولت بود کمتر شده است و همچنان ایراداتی به آن وارد است.

یکی از اصلی‌ترین نواقص طرح ملی مسکن سود زیاد وام‌های در نظر گرفته شده است. این سود ۱۸ درصد است و مهلت بازپرداخت آن نیز با توجه به مبلغ آن کوتاه است و با توجه به نظر بسیاری از کارشناسان از عهده متقاضیان طرح ملی مسکن که عموما کارگر و کارمند هستند خارج است.

در این رابطه پیشنهاد شده است که مهلت باز پرداخت تسهیلات از ۱۲ سال به ۱۵ تا ۲۰ سال افزایش پیدا کند و به منظور رفاه حال متقاضیان طرح ملی مسکن سود بازپرداخت آن نیز کاهش پیدا کند.

ثبت نام طرح ملی مسکن در تهران

با اعلام وزارت راه و شهر سازی، ثبت نام متقاضیان طرح ملی مسکن در استان تهران از روز سی‌ام آذر ماه سال ۱۳۹۸ ساعت ۱۰ صبح آغاز می‌شود و در مورخ دوم دی ماه سال ۱۳۹۸ به پایان می‌رسد. لازم به یادآوری است که با پر شدن ظرفیت این نام نویسی، سامانه بسته خواهد شد. در ادامه شرایط ثبت نام طرح ملی مسکن در شهر تهران بیان خواهد شد.

متقاضیان شهر تهران صرفا می‌توانند در شهرهای جدید پرند، پردیس، هشتگرد و ایوانکی ثبت نام کنند.

برای متقاضیان شهرهای چهاردانگه و احمدآباد مستوفی (واقع در شهرستان اسلامشهر)، شهر نصیرآباد (واقع در شهرستان رباط کریم)، شهرهای گلستان، صالحیه و نسیم شهر (واقع در شهرستان بهارستان)، صرفا امکان ثبت نام در شهر جدید پرند وجود دارد.

برای متقاضیان شهرهای فشم، شمشک و لواسان (واقع در شهرستان شمیرانات) و شهرهای رودهن، بومهن و آبعلی (واقع در شهرستان دماوند)، صرفا امکان ثبت نام در شهر جدید پردیس وجود دارد.

برای متقاضیان شهرهای ری، حسن آباد، باقرشهر، کهریزک و قیام دشت (واقع در شهرستان ری)، شهر جوادآباد واقع در شهرستان ورامین)، ارجمند (واقع در شهر فیروزکوه) و متقاضیان شهرهای شهرستان‌های پاکدشت، پیشوا، قرچک و ورامین علاوه بر شهرخودشان (درصورت وجود ظرفیت) امکان ثبت نام در شهر جدید ایوانکی وجود دارد.

برای متقاضیان شهرهای صباشهر، وحیدیه، شاهدشهر، فردوسیه، باغستان و اندیشه (واقع در شهرستان شهریار) شهرقدس (واقع در شهرستان قدس) و شهر ملارد (واقع در شهرستان ملارد)، امکان ثبت نام در شهر جدید هشتگرد وجود دارد.

مراحل ثبت نام اولیه طرح ملی مسکن چگونه است؟

برای ثبت نام اولیه در سامانه طرح ملی مسکن به آدرس طرح اقدام ملی تولید مسکن لازم است به این سامانه وارد شده و اطلاعات درخواست شده را در مراحل مختلف وارد کرده و کد پیگیری ۱۰ رقمی را دریافت کنید تا در ادامه روند ثبت نام با ارئه کد پیگیری و ارائه مستندات از طریق مراجعه به دفاتری که متعاقبا اعلام خواهد شد، ثبت نام را نهایی کنید.

سخن آخر

طرح ملی مسکن با تمام نواقص و نکات مثبتی که دارد بر آن شده است تا کمی از رکود بی سابقه در بازار مسکن را بکاهد و پلی باشد برای کسانی که آرزوی خانه‌دار شدن را دارند تا به خواسته خود برسند. با توجه به محدود بودن ساخت و ساز در این طرح و مدت زمان نسبتا کوتاه تحویل واحدهای مسکونی در آن نسبت به طرح مسکن پیشین؛ کمکی بیشتر از طرح مسکن مهر در ساماندهی به بازار مسکن کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست